Auksodrone 2023

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Auksodrone, który jest projektem orkiestrowym z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej, usłyszymy takie nazwiska jak: Krauze, Pękala, Pospieszalski, Szamburski, Wicha, Strycharski.

Festiwal potrwa trzy dni od 6 do 8 października. Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się w tyskiej Mediatece (al. marsz. J. Piłsudskiego 16).
Bilety w cenie 49 zł (za dzień) i 99 zł (karnet trzydniowy) są dostępne do nabycia przez stronę ticketmaster.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem.

Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego? Schować w gablocie, oprawić w złotą ramę, nie dotykać? Czy może wręcz przeciwnie – wciągać w prawdziwe życie, sprawdzać, używać, kontestować?

To wbrew pozorom nie są rozważania czysto teoretyczne. Praktyką zajmuje się Marek Pospieszalski, z pomocą saksofonu, kolegów ze swojego oktetu oraz AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy kierowanej przez Marka Mosia – znanej z tego, że ochoczo podejmuje najtrudniejsze muzyczne wyzwania. Razem wywrócą do góry nogami kanon polskiej muzyki XX wieku, by na nowo ją dla nas odkryć, a nas oszołomić i zachwycić. Marek Pospieszalski Octet w cyklu JAZZ+ zagra w tym roku dwa koncerty (6 i 8 października), oparte na dwóch znakomitych albumach – „Polish Composers of the 20th Century” i „No Other End of the World Will There Be” – reinterpretujących kanon rodzimej muzyki współczesnej.

A co z klasykami XXI wieku? Większość z nich zapewne jeszcze nie pojawiła się na świecie, ale niektórzy pewnie już chodzą do przedszkola albo i podstawówki. Ich wyobraźnię rozpędzi prolog (3 września) do festiwalu Auksodrone – opera dla dzieci „Album rodzinny”, stworzona przez Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka. Zaśpiewają Ewa Biegas i Jan Jakub Monowid.

Klasykiem zarówno XX, jak i XXI wieku oraz chodzącym – i w dodatku fantastycznie grającym na fortepianie! – dziedzictwem kulturowym jest Zygmunt Krauze. Na festiwalu obchodzić będziemy 85. urodziny kompozytora, oczywiście koncertem (7 października)! W programie m.in. solowe utwory na fortepian w wykonaniu kompozytora, a także kameralne i orkiestrowe z udziałem muzyków orkiestry AUKSO.

W cyklu AD LIBITUM festiwal Auksodrone zamówił trzy kompozycje u trzech wizjonerów muzyki, których przynależności środowiskowej i gatunkowej nie sposób ustalić. Właśnie dlatego, że u nich możemy oczekiwać nieoczekiwanego. Paweł Szamburski (6 października) przy pomocy klarnetu, intuicji oraz orkiestry będzie poszukiwał wspólnoty w samotnym głosie i porządku w chaosie. Miłosz Pękala (7 października) w „Muzyce na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne” zamierza jednym pokłonem złożyć hołd zarówno Xenakisowi, jak i dźwiękom ze starych gameboy’ów. Dominik Strycharski (8 października) przyjeżdża z „The Frame”, kompozycją na orkiestrę smyczkową, flety blokowe i elektronikę, która ma publiczności pomóc wyjść z ram.

Aleksander Nowak nie tylko komponuje, ale i czyta, dużo czyta… by następnie jeszcze więcej komponować. Zachwycał nas już operami napisanymi we współpracy ze Szczepanem Twardochem, a ostatnio „Baśnią o sercu”, z librettem napisanym przez Radka Raka. Tym razem sięgnie po literaturę równie znakomitą, lecz z zupełnie innej półki. Kompozycja „Rzeczy” to wariacja na temat „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, jedyny w swoim rodzaju wodewil żałobny (7 października).

O oprawę muzyczną wydarzenia tradycyjnie zadba duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński, brylujący w foyer Mediateki. To DJ-e, którzy nie zawsze zapraszają do tańca, za to perfekcyjnie, choć czasem przewrotnie wprowadzają publiczność w nastrój koncertów.

Wstęp do foyer (a więc uczestnictwo w spotkaniach, DJ-setach) jest bezpłatny. Biletowane jest wejście do sali koncertowej na każdy z siedmiu koncertów. Bilety – w cenie 49 zł/dzień, 99 zł/karnet trzydniowy – można nabyć w punktach stacjonarnych Ticketmaster oraz w sklepie internetowym https://www.ticketmaster.pl/artist/auksodrone-2022-tickets/1003616 .

Współorganizatorami auksodrone są: Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz.

Więcej na: www.auksodrone.com

Program:
6 X
19.30 – Ad Libitum / AUKSO x Paweł Szamburski
21.15 – Jazz + / AUKSO x Marek Pospieszalski Octet
7 X
17.30 – Krauze 85 / AUKSO x Zygmunt Krauze
19.30 – Ad Libitum / AUKSO x Miłosz Pękala
21.15 – Opera / Alek Nowak x Marcin Wicha: Rzeczy
8 X
19.30 – Ad Libitum / AUKSO x Dominik Strycharski
21.15 – Jazz+ / AUKSO x Marek Pospieszalski Octet

 

GALERIA


Share