„Współcześni Słowianie”

Wystawa „Współcześni Słowianie” to fotodokumentalna podróż przez kulturę i obrzędowość współczesnych Słowian. Autorem zdjęć jest Karol Gruszka, który od lat dokumentuje słowiańską gromadę MiR – jedną z największych w Polsce słowiańskich grup religijnych.

Od dawna zastanawiałem się, dlaczego Polacy tak mało lub nic nie wiedzą o religii i kulturze swoich przodków. W szkołach uczymy dzieci mitologii antycznej Grecji czy Rzymu, a nic lub prawie nic o wczesnośredniowiecznej kulturze i religii mieszkańców naszych ziem – mówi Karol Gruszka, autor wystawy Współcześni Słowianie.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat autor towarzyszył współczesnym Słowianom w ich obrzędach, które pomimo setek lat chrystianizacji wciąż przetrwały i są kultywowany przez gromady rodzimowiercze w Polsce, na Litwie, Łotwie, Białorusi czy Ukrainie.

Obrzędy widoczne na fotografiach nie są inscenizacją czy rekonstrukcją, tylko autentycznymi wydarzeniami religijnymi. Widoczne na zdjęciach rytuały związane są z autentycznym kultem religijnym dawnych Bogów jak Świętowita, Peruna czy Welesa – mówi autor wystawy.

Na dwudziestu fotografiach zobaczyć będzie można takie słowiańskie święta, jak Noc Kupały, Jare Gody, Szczodre Gody czy Dziady. Fotografiom towarzyszą opisy, które osobom niezaznajomionym ze słowiańską religią pozwolą zrozumieć scenę.

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 września o godz. 18.00 w Spółdzielczym Domu Kultury Tęcza w Tychach. Fotografie będzie można oglądać do 9 października.

AZ

GALERIA


Share