Polskie Lato Dudy-Gracza

Po Beksińskim i Dwurniku Tichauer Art Gallery zaprezentuje twórczość kolejnego z wybitnych polskich malarzy XX wieku.

Od czerwca do września na terenie Browaru Obywatelskiego będzie można oglądać wystawę Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera.

Malarstwo Jerzego Dudy-Gracza na Śląsku jest doskonale znane, chociażby za sprawą wystaw prezentowanych w Muzeum Śląskim. Jednak zbiór dzieł, który zostanie pokazany w Tichauer Art Gallery, należy do prywatnej kolekcji i rzadko jest udostępniany szerokiej publiczności.

Jerzy Duda-Gracz o swojej twórczości mówił: „Maluję to, co mi w duszy gra; im bardziej człowiek pierniczeje, tym lepiej wie, że odchodzi, a z nim cały ten świat. Z upływem czasu rodzi się czułość i tęsknota za tym, co bezpowrotne”. 

Był określany mianem „wnikliwego satyryka”. Jego sztuka odsłania świat „ponurej groteski” – jak twórczość artysty określał Krzysztof Teodor Toeplitz. Był jednym z najznakomitszych polskich portrecistów współczesnych. Jego dorobek zawiera wiele autoportretów i portretów, także osobistości tworzących kulturę Polski za życia artysty, m.in. Jerzego Waldorffa i Kazimierza Rudzkiego.

Artysta urodził się w Częstochowie w 1941 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Wydział Grafiki w filii w Katowicach (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach). Dyplom otrzymał w 1968 roku. Nauczał na Wydziale Grafiki, w Europejskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zmarł w 2004 roku.

Sylwia Witman
Ramy Kultury

Więcej informacji na temat wystawy znajdą Państwo na stronie dudagraczutichauera.pl

Powyżej fragment obrazu Ostatni zapis Jerzego Dudy-Gracza

GALERIA


Share