Od folku po jazz

Cykl Muzycznych Wieczorów nad Jeziorem hucznie rozpoczęliśmy koncertem Soni Bohosiewicz.

Ci, którym nie była dotąd znana kariera wokalna artystki, z pewnością byli pozytywnie zaskoczeni jej przejmującą, niską barwą głosu, którym pokazała, że potrafi operować zarówno agresywnie, jak i zmysłowo. Kameralność całej scenerii koncertu sprawiła, że obcowanie z tą artystką w tak odmiennych okolicznościach było szczególnym doznaniem.

Kto przywita słuchaczy w piątkowe wieczory lipca? Jako pierwszy wystąpi wyjątkowy, bo pięcioosobowy Kwartet ProForma, który zaprezentuje program Spotkanie bardów: Kaczmarski-Cohen. Dodając, że zainteresowania i temperament muzyczny grupy sytuują zespół gdzieś pomiędzy krainą łagodności a ciężkim rockiem, sygnalizuję, że zaczniemy lipiec z przytupem. 

W połowie miesiąca spotkamy się przy folkowych improwizacjach skrzypiec i akordeonu w wykonaniu Guzik & Chołomiej Jazz Quintet. Tytuł koncertu Na ludowo, na jazzowo nie oddaje jednak pełnego spektrum doznań muzycznych, których z pewnością możemy się spodziewać. Zespół cechuje duża otwartość formy, co pozwala łączyć z folkiem wiele styli muzycznych, na przykład bossa nova, swing, czy funk. Cała ta koncepcja świetnie rezonuje z przyjętą przez organizatorów cyklu ideą chilloutu i relaksu.

Następnie swój repertuar zaprezentują świetnie znane tyszanom skrawki. Muzycy obiecują ująć w koncercie „ciałość”, czyli ani całość, ani ciało, ale też nie miałkość, małość czy miłość. Deklarują, że postarają się ubrać muzykę w delikatne dźwięki z odrobiną szmeru i łoskotu. Co powstanie z połączenia tych nietypowych składników? Dowiemy się już 21 lipca na Paprocanach.

Ostatnim koncertem w lipcu będzie Jazzy Lake w wykonaniu Krzysztofa Nowakowskiego & Formation-IN. Muzycy odkryją przed słuchaczami nowe barwy brzmień gitary i wibrafonu. Warto zatem wybrać się na każdy z organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach koncertów tego lata, chociażby ze względu na możliwość obcowania z różnorodnym repertuarem oraz dla samego, wyżej wspomnianego, chilloutu.

Daria Gawrońska
Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Pełny harmonogram koncertów znajdą Państwo tutaj.
Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach

GALERIA


Share