25-lecie Aukso – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy

Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, wizytówka Tychów w Polsce i Polski w świecie, rozpoczęła swoją historię nietypowo – podczas spotkania w katowickiej kawiarni Chopin.

W ogóle jej powstanie to splot kilku szczęśliwych zdarzeń sprzed dokładnie 25 lat… Bo nie byłoby jej, gdyby nie Kwartet Śląski – czołowy kwartet smyczkowy w Europie, który stworzył i którym kierował przez 21 lat Marek Moś. Nie byłoby jej także, gdyby nie pomysł Marka Mosia założenia orkiestry i pozyskanie dla niej studentów katowickiej Akademii Muzycznej. No i gdyby nie pewien koncert…

Dziś mogę powiedzieć, że u podstaw powstania AUKSO legła spontaniczna chęć przedłużenia sobie studiów i pracy ze mną ze strony moich studentów oraz moja, by tworzyć muzykę z utalentowaną grupą młodych, pełnych zapału i energii muzyków – mówi Marek Moś. I rzeczywiście był to pewien ciąg zdarzeń, z których jedno wypływało z drugiego. Kierowanie Kwartetem Śląskim ugruntowało mój autorytet wśród studentów i wiedziałem, że pomysł utworzenia orkiestry kameralnej będzie dla nich ciekawym wyzwaniem. Mieliśmy pomysł i zaczęły się na podróże od miasta do miasta. Nigdzie jednak nie znaleźliśmy akceptacji. Trafiliśmy m.in. do Chorzowa i rozpoczęliśmy próby w Starochorzowskiej Fundacji Kultury. To brzmi jak anegdota, ale ojciec jednego z muzyków orkiestry, zajmujący się raczkującym wówczas biznesem komputerowym, podarował Fundacji komputer, dzięki czemu przez rok mogliśmy organizować próby w ich pomieszczeniu. A skąd Tychy? Profesor Alina Gruszka była dyrektorem artystycznym organizowanego w Tychach Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa i będąc przypadkiem na jednym z naszych pierwszych koncertów, zachwyciła się grą zespołu. Zapytała, czy nie chcielibyśmy wziąć udział w festiwalu, jako orkiestra towarzysząca. Zgodziłem się i pamiętam, że spotkaliśmy się z ówczesnym prezydentem Tychów Aleksandrem Gądkiem oraz jego zastępczynią w kawiarni Chopin w Katowicach. Podpisaliśmy pierwszy kontrakt na organizację czterech koncertów w mieście. Potem koncertów przybywało, kontrakt przerodził się w umowę, a w roku 2016 roku – już podczas prezydentury Andrzeja Dziuby – orkiestra stała się samorządową instytucją kultury. Wtedy też powstała Mediateka, gdzie mamy teraz swoją siedzibę. Staramy się jak najlepiej realizować swoje powinności wobec miasta i słuchaczy. Jest dla nas bardzo ważne, by władze miasta oraz wszyscy tyszanie mieli poczucie, że inwestowane w orkiestrę pieniądze przynoszą Tychom wymierne korzyści, że dzięki nam Tychy są obecne na krajowej i międzynarodowej scenie muzycznej. Warto wspomnieć też o tyskich przedsiębiorcach, spółkach komunalnym, które wspierały nas m.in. zakupem instrumentów.

AUKSO szybko podbiło serca melomanów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zdaniem Marka Mosia to, że zespół coraz więcej znaczy na scenie muzycznej, zyskuje większą renomę, to przede wszystkim efekt uczciwej pracy.

Właśnie to uczciwość w codziennym wykonywaniu swoich obowiązków jest tutaj kluczowym słowem – twierdzi. To według mnie istota sukcesu. I co jest nie mniej ważne – sukcesu nie należy długo rozpamiętywać, bo każdy kolejny dzień jest ważniejszy od poprzedniego i trzeba mu sprostać. Szczęściem człowieka jest realizacja wyzwań, a nie zajmowanie się swoimi sukcesami. Jeśli nagrywam muzykę, jestem nią najbardziej zajęty, ale potem rzadko wracam do moich nagrań. Musi być jakaś specjalna okazja, ale zazwyczaj tych nagrań słuchają inni, bo ja już jestem zajęty czymś nowym.

Nic zatem dziwnego, że repertuar zespołu, podobnie jak zresztą sama muzyka, wydaje się niewyczerpany, a działalność AUKSO – każdy koncert, festiwal, pojawiające się cykle muzyczne i inne przedsięwzięcia – stają się ważnymi wydarzeniami i przykuwają uwagę melomanów. Znakiem rozpoznawczym orkiestry stało się łączenie różnych gatunków – klasyki z jazzem, rockiem, czy alternatywną muzyką elektroniczną. AUKSO i Marek Moś nie ustają w muzycznych poszukiwaniach, proponując sztukę najwyższej jakości. O czym świadczy ogrom nagród, wyróżnień, kontaktów zagranicznych, liczba koncertów i nagrań.

Orkiestra celująco zdała egzamin, jakiemu wszyscy zostaliśmy poddani w trudnych latach pandemii. AUKSO nie zwolniło tempa i choć przez jakiś czas orkiestra nie mogła zapraszać słuchaczy, z powodzeniem realizowała swoje projekty koncertowe poprzez internet, nagrywała płyty. Bo jak mówi Marek Moś, choć była to i zresztą nadal jest sytuacja bez precedensu w skali świata, nigdy nie myślał o poddaniu się, czy zawieszeniu działalności. Przeciwnie – obostrzenia zachęcają muzyków do pracy, wykorzystania nowych możliwości, realizacji nowych pomysłów koncertowych i nagrań.

W kwietniu 2023 roku orkiestra otrzymała nagrodę prezydenta miasta i tytuł Tyskiego Ambasadora Kultury. 24 czerwca nasi ambasadorzy zaproszą wszystkich tyszan do Parku Miejskiego Solidarności, gdzie jubileusz swojego dwudziestopięciolecia świętować będą podczas koncertu Aukso i Przyjaciele wraz z gośćmi: Marcinem Wyrostkiem, Grzegorzem Turnauem, Kasią Moś, Sebastianem Riedlem, Wojciechem Waglewskim i Mateuszem Pospieszalskim. To będzie piękny wieczór…

Michał Kierat

Koncert odbędzie się w Parku Miejskim Solidarności 24 czerwca. Rozpocznie się o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

Wystąpią:
Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
Grzegorz Turnau
Wojciech Waglewski
Mateusz Pospieszalski
Marcin Wyrostek
Piotr Zaufal
Krzysztof Nowakowski

Współorganizator: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Partnerzy: Województwo Śląskie, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Master Odpady i Energia, Kawai, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Sponsorzy: FCA Poland, Kompania Piwowarska S.A. producent marki Tyskie, Invenio
Patroni medialni: RMF Classic, Radio Katowice, TVP Kultura, TVP3 Katowice, Polmic.pl, Twoje Tychy, tychy.pl

GALERIA


Share