Córki króla Leara

Teatr Mały zaprasza na premierę swojej nowej produkcji. Spektakl „Córki króla Leara” to rzecz inspirowana dramatem Williama Szekspira, ale też późniejszymi literackimi nawiązaniami do niego.

U Szekspira tragedia zaczyna się od decyzji ojca, starego króla, by zrzec się tronu i podzielić królestwo między córki. Podziału postanawia dokonać, mierząc ich miłość.

W spektaklu w reżyserii Karoliny Przystupy wszystko dzieje się już „po”. Widz wchodzi do sali tronowej zamku króla Leara, by wysłuchać opowieści jego córek, które rozliczają się z przeszłością i jeszcze raz stają naprzeciw trudnych sytuacji z dzieciństwa, traum i przełomowych momentów.

To spektakl o rodzinie i trudnych w niej relacjach. O ojcu – królu – postanawiającym urządzić konkurs: które z dzieci bardziej go kocha. O potrzebie bliskości, tęsknocie, o miłości, która może zmienić się w nienawiść.

Scenariusz jest inspirowany nie tylko dramatem Williama Szekspira, ale też literackimi alegoriami i nawiązaniami do tego dzieła: „Córkami Leara” Elaine Feinstein i „Księgą apokryfów” Karela Čapka. Widz może więc obserwować wydarzenia z różnych perspektyw. Szekspir jest naturalnym „rzecznikiem” Leara. Elaine Feinstein przedstawia jego córki jako ofiary ojca-tyrana. Karolina Przystupa łączy te perspektywy. Bo czy w relacjach rodzinnych istnieje jedna prawda?

W role Goneryli, Regany i Kordelii wcielają się Anna Białoń, Anna Buczkowska i Alina Bachara. Jako król Lear (głos) występuje Jan Peszek. Premiera: 22 kwietnia.

oprac. SW

GALERIA


Share