Oscar Shorts w Wilkowyjach

Klub Wilkowyje MCK zapisał się na kulturalnej mapie Tychów jako miejsce, w którym można obejrzeć najciekawsze i wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe światowego kina. W marcu czeka nas pokaz Oscar Nominated Shorts 2023.

O tym, komu w tym roku przypadły najsłynniejsze w przemyśle filmowym nagrody, czyli Oscary, dowiedzieliśmy się w nocy z 12 na 13 marca. Najlepszy krótkometrażowy film aktorski to tylko jedna z ponad dwudziestu kategorii, w których zostały wręczone lśniące statuetki. Nie jest to z pewnością ten moment oscarowej gali, który wzbudza największe emocje, jednak walory artystyczne krótkiego metrażu są niepodważalne, o czym wielokrotnie mogli się już przekonać stali bywalcy pokazów Oscar Shorts. Jest to zarazem jedyna kategoria, dla której w Tychach odbędzie się bezpłatny pokaz wszystkich nominowanych filmów, zaledwie kilka dni po rozdaniu nagród Akademii Filmowej (20 marca o godz. 19.00, obowiązują zapisy: 32 227 26 22/691 770 344, klub@mck.tychy.pl). Warto skorzystać.

Wśród tegorocznych nominowanych mamy pięć propozycji:

Irlandzkie pożegnanie (An Irish Goodbye). Produkcja: Irlandia/Wielka Brytania. Czas trwania: 23 minuty. W wiejskich plenerach Irlandii Północnej dwóch braci, którzy od dawna nie mieli ze sobą kontaktu, musi wspólnie zmierzyć się ze śmiercią matki.

Ivalu. Produkcja: Dania. Czas trwania: 16 minut. W tajemniczej i mistycznej scenerii Grenlandii mała dziewczynka próbuje odnaleźć zaginioną starszą siostrę.

Uczniaki (The Pupils). Produkcja: Włochy, USA. Czas trwania: 37 minut.
Akcja filmu toczy się w wigilię Bożego Narodzenia w katolickiej szkole dla dziewcząt. Bohaterki muszą zmierzyć się z pokusami albo zrobić wyrwę w surowej szkolnej dyscyplinie.

Nocna jazda (Nattrikken). Produkcja: Norwegia. Czas trwania: 15 minut. Podczas mroźnej grudniowej nocy kobieta czekająca na rozpoczęcie trasy tramwaju przypadkowo go uruchamia i nieumyślnie zabiera kilku pasażerów.

Czerwona walizka (La valise rouge). Produkcja: Luksemburg. Czas trwania: 17 minut.
Rzecz dzieje się na lotnisku późnym wieczorem. Nastoletnia Iranka wyraźnie boi się położyć swoją walizkę na taśmę bagażową i odwleka ten moment tak długo, jak to możliwe.

Polecamy wszystkim wielbicielom kina.

Sylwia Witman

GALERIA


Share