ElettroVoce: Głos w sercu maszyny

Jak brzmi połączenie prawdopodobnie najbardziej sztucznego instrumentu, jakim jest komputer, z najbardziej ludzkim z nich, czyli głosu?

Agata Zubel i Cezary Duchnowski od ponad dwudziestu lat badają, w jaki sposób elektronika może rozszerzyć barwę i możliwości wokalistyki. Wzmacniają również właściwości komputera, dodając generowanym przez maszynę dźwiękom szlachetności mowy, szeptu, śpiewu oraz ekspresji jęku czy wrzasku.

Artyści posługują się w swej twórczości językiem znikąd, wplatają w maszynowe struktury dźwiękowe emocje, malują muzyczne obrazy, wywołują serię elektroakustycznych zdarzeń, zderzeń oraz wrażeń. Fascynacja barwą, poszukiwanie poszerzonych możliwości wykonawczych oraz nowe konteksty brzmieniowe dla tradycyjnych instrumentów połączyły w duet ElettroVoce Agatę Zubel, jedną z najwybitniejszych współcześnie polskich kompozytorek z Cezarym Duchnowskim, pianistą, kompozytorem i twórcą projektów multimedialnych. Połączenie to zresztą bardzo inspirujące i uhonorowane. W 2005 roku duet otrzymał specjalną nagrodę na prestiżowym międzynarodowym konkursie wykonawstwa muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii, nominację do Dolnośląskiego Brylantu Roku (2005) w kategorii Osobowość Roku oraz Wrocławską Nagrodę Muzyczną (2008) za płytę ElettroVoce.

Sukces ElettroVoce nie dziwi, bo twórcy doceniani są zarówno w Polsce, jak i za granicą. Agata Zubel,  wszechstronna wokalistka, kompozytorka i interpretatorka muzyki współczesnej może pochwalić się m.in. Paszportem „Polityki” (2005), Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (2016) oraz medalem Gloria Artis (2017). Jako pierwsza Polka w historii otrzymała również Europejską Nagrodę Kompozytorską (w 2018 roku za utwór Fireworks), zaś „New York Times” zaklasyfikował ją w 2019 roku do „najbardziej uznanych we współczesnej muzyce klasycznej europejskich kompozytorów i wokalistów”. Jej utwory wykonywane są od Stanów Zjednoczonych przez Europę po Azję. Z kolei Cezary Duchnowski, twórca muzyki algorytmicznej i orędownik muzyki improwizowanej był wielokrotnie nagradzany w konkursach wykonawczych i kompozytorskich, w tym dwukrotnie zdobył Wrocławską Nagrodę Muzyczną oraz Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (2012) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki elektronicznej.

W repertuarze ElettroVoce znajdują się autorskie kompozycje Zubel i Duchnowskiego oraz utwory współczesnych rodzimych i zagranicznych twórców muzyki elektroakustycznej, jak np. Jean-Claude Risset, Kaija Saariaho, Alejandro Viñao. Inspirację stanowią dla nich także dzieła takich czołowych polskich kompozytorów, jak Karol Szymanowski, Fryderyk Chopin, Witold Lutosławski czy Zygmunt Konieczny. W tyskiej Mediatece duet wystąpi 18 marca o godz. 19.00.

Bilety (20 zł, 30 zł) dostępne do nabycia na ticketmaster.pl lub w Mediatece na godzinę przed koncertem.

Agnieszka Lakner

GALERIA


Share