MoTyF – znamy zwycięzców!

Dobiegła końca kolejna odsłona Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF. Nadszedł czas podsumowań i oczekiwania na następne edycje.

Jury w składzie: prof. Anna Kramarczyk, prof. Katarzyna Flader-Rzeszowska, Andrzej Seweryn – przewodniczący i Paweł Drzewiecki, po obejrzeniu dziewięciu spektakli konkursowych, pragnie podkreślić, że tegoroczne prezentacje były bardzo różnorodne zarówno pod względem poruszanych tematów, jak i użytych środków artystycznych.

„Oglądaliśmy spektakle sięgające wielkiej literatury, oparte na formie i animacji, a także przedstawienia o ogromnym zaangażowaniu społecznym. Poziom tegorocznego Festiwalu jury ocenia jako bardzo wysoki i dziękuje wszystkim uczestnikom za ich wrażliwość, zaangażowanie i kreatywność w dzieleniu się własną wizją świata.

Jury dziękuje pracownikom Teatru Małego w Tychach za bardzo dobre przygotowanie Festiwalu, jego promocję, ciepłą atmosferę, a władzom miasta Tychy, za mecenat sprawowany nad Festiwalem, umożliwiający jego twórczy rozwój i kontynuację.

Anna Kramarczyk, Katarzyna Flader-Rzeszowska i Andrzej Seweryn, dziękują dyrektorowi Pawłowi Drzewieckiemu za przygotowanie koncepcji Festiwalu, wybór spektakli, nadzór nad przebiegiem wydarzenia i możliwość dialogu o współczesnej kondycji teatru jednego aktora. Jury dziękuje także publiczności, która wypełniała po brzegi widownię, uczestniczyła w Festiwalu oraz śledziła Fora Teatralne – pospektaklowe rozmowy z twórcami i jury.”
Te słowa usłyszał każdy, kto zasiadał wśród licznie przybyłej do Teatru Małego publiczności. Kiedy padły, nadszedł czas na przedstawienie laureatów tegorocznej, XV już edycji Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF. Jury postanowiło przyznać:
Grand Prix w wysokości 7000 zł Aleksandrze Gosławskiej, za śmiałe wyrażenie głosu pokolenia młodych artystów przy pomocy bogatej palety środków teatralnych w monodramie „Stand up”,
oraz trzy równorzędne nagrody, każda w wysokości 4000 zł:
– Katarzynie Faszczewskiej za stworzenie portretu współczesnej kobiety poprzez twórcze przywrócenie osoby i poezji Anny Świrszczyńskiej w spektaklu „Jestem baba. Rzecz być może o Annie Świrszczyńskiej” w reżyserii Anny Gryszkówny,
– Grzegorzowi Piekarskiemu za artystyczną odwagę w demaskowaniu mechanizmów hipokryzji i podwójnej moralności w polskim społeczeństwie w spektaklu „Wyznania” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego,
– Pawłowi Zieglerowi za prawdę sceniczną i prostotę środków aktorskich w ukazaniu dramatycznej historii Ślązaków, która staje się opowieścią o współczesnej Polsce w spektaklu „Kaczmarek” w reżyserii Małgorzaty Paszkier – Wojcieszonek.

Wszystkim laureatom składamy najszczersze gratulacje.

GALERIA


Share