Czułowskie historie wojenne

Muzeum Miejskie w Tychach po raz kolejny sięga do bogatego zbioru archiwów zgromadzonych przez Gabriela Pierończyka – pasjonata historii i badacza dziejów Czułowa. Ekspozycja, którą będzie można oglądać od 10 marca, przeniesie nas w lata II wojny światowej. 

Okresowi II wojny światowej i wydarzeniom stycznia 1945 roku (gdy przez Czułów przetoczyły się walki pomiędzy Armią Czerwoną i wojskami niemieckimi) Gabriel Pierończyk poświęcił książkę Czułowski kocioł wydaną kilkanaście lat temu własnym nakładem. Opierając się na wspomnieniach żyjących jeszcze naocznych świadków, autor opisał m.in. sytuację w Czułowie tuż przed wkroczeniem Rosjan, przebieg najcięższych walk w styczniu 1945 roku i krajobraz po przejściu frontu. Były też ciekawostki, jak historie jeńców brytyjskich pracujących na terenie czułowskiej papierni czy utworzenie tymczasowego lotniska na polu jednego z tutejszych gospodarzy.

Wystawa, którą już niebawem zobaczymy w Muzeum Miejskim nosi tytuł W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej. Tytułowe „chacharskie mundury” odnoszą się do losów Ślązaków służących w niemieckim wojsku. Poprzez zgromadzone fotografie, dokumenty i pamiątki rodzinne Gabriel Pierończyk (kurator wystawy) chce pokazać losy Ślązaków – żołnierzy Wehrmachrtu, których losy związane były z Czułowem.

Zainteresowania kuratora nie ograniczają się do lat wojennych. W 2019 roku w Muzeum Miejskim można było oglądać wystawę Pozdrowienia z Czułowa, także przygotowaną w oparciu o zbiory Pierończyka. Wówczas odwiedzający mogli przyjrzeć się życiu mieszkańców dzisiejszej dzielnicy Tychów na początku XX wieku, w latach międzywojennych i w okresie powstań śląskich. Wystawie W chacharskich mundurach… będzie towarzyszyć oprowadzanie kuratorskie (25 marca) oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, poświęcone niezwykłemu znalezisku odkrytemu w czułowskiej fabryce. Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyć kapsułę czasu.

Sylwia Witman

GALERIA


Share