Bressonowskie ujęcie chwili

„Dynamika zdarzeń” – tytuł wystawy prezentowanej w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK dobrze oddaje myśl przewodnią, wokół której dwaj artyści – twórca ceramiki Adam Sobota i fotograf Maciej Długaj zbudowali wspólną ekspozycję.

Adam Sobota jest absolwentem ASP we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła; dyplom uzyskał w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej (2000), a aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Uczestniczył w licznych ceramicznych i interdyscyplinarnych wystawach w Polsce. Jego formy rzeźbiarskie znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach w Polsce, USA oraz Szwecji. Prowadzi autorską pracownię ceramiczną w Przyszowicach pod Gliwicami.

W Galerii OBOK można oglądać prace Adama Soboty powstałe na kole garncarskim. To technika z długą tradycją, ale można dzięki niej uzyskać także bardzo nowoczesne formy – mówi artysta. Nie tylko centryczne, z którymi najbardziej kojarzy się koło garncarskie. Te formy mogą być zniekształcane i deformowane, co daje ogromne możliwości. 

Jak mówi twórca, siadając do pracy, zawsze ma początkowy zamysł. Założeniem jest zwykle forma naczynia; dzban, wazon, misa. W gotowych pracach ta funkcjonalność naczynia wciąż jest widoczna, chociaż chwilami już zanika. Gdy zaczynam, mam plan, ale potem pozwalam sobie na chwilę nawet dekoncentracji, żeby wprowadzić do pracy element przypadku. W pewnym sensie nawiązuję w ten sposób do ekspresjonizmu abstrakcyjnego w malarstwie. Moje prace wydają się dalekie od obrazów Jacksona Pollocka, ale koło garncarskie ma ten sam element przypadkowości. Wystarczy najdrobniejszy ruch, by formę całkowicie zmienić, zniekształcić, nawet zniszczyć.

Ceramicznym formom Adama Soboty towarzyszą fotografie Macieja Długaja – pochodzącego z Tychów fotografa i operatora filmowego, wieloletniego pracownika stacji telewizyjnej TVN. Maciej Długaj jest autorem zdjęć m.in. do kilku sezonów programu „Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej oraz programów Przemka Kossakowskiego. Na wystawie można oglądać portrety i zdjęcia reportażowe jego autorstwa. 

Prywatnie przyjaźnimy się z Maćkiem i jego zdjęcia uważam za fantastyczny materiał – mówi Adam Sobota. Wspólnym mianownikiem naszych prac jest bressonowskie ujęcie chwili (Henri Cartier-Bresson – jeden z najwybitniejszych fotoreporterów XX wieku – SW). Uchwycenie na fotografii jednej niepowtarzalnej chwili, która gdyby spóźnić się z naciśnięciem migawki o sekundę już znika i nigdy się nie powtórzy. To jest podobne do tego, co ja robię na kole garncarskim. Dlatego zdecydowaliśmy się zrobić wspólną wystawę.

O tym, jak niepowtarzalność chwili uchwycili obydwaj artyści – jeden w kadrze fotograficznym, a drugi w ceramicznej formie przestrzennej – można się przekonać, oglądając wystawę Dynamika zdarzeń, która potrwa do 3 marca 2023 roku.

Sylwia Witman

 

GALERIA


Share