BARANOVSKY kocha wolność

W jednej ze swoich piosenek Wojtek Baranowski śpiewa, że chce „tropić poświaty neonowych lamp i fruwać nad przemęczonym miastem ”. Przede wszystkim jednak chce zdobyć polską scenę muzyczną, co udaje mu się wraz z głęboką wrażliwością i wielkim sukcesem.

Muzyczny obywatel świata podbija bowiem radiowe fale już od 2018 roku takimi hitami, jak Nie mamy nic, Czułe miejsce, Luźno czy Wolność.

Jako syn katechetki swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał w klimacie oazy i „polskiego gospel”, a pierwszych nut i kształcenia słuchu uczył się od kościelnego organisty. W szkole muzycznej nabierał wprawy w grze na akordeonie, jako nastolatek był członkiem kapeli rockowej, wziął także udział w czwartej edycji The Voice of Poland, po której dołączył do Xxanaxx, zespołu specjalizującego się w muzyce elektronicznej. Te początki nie zapowiadały jednak sukcesu okraszonego platynowymi i złotymi płytami oraz potwierdzonego trzema Fryderykami. Nagrodę muzyczną, przyznawaną za największe osiągnięcia na polskim rynku fonograficznym muzyk otrzymał wraz z debiutanckim albumem zatytułowanym Zbiór w 2019 roku. Płyta została uznana za Album roku w kategorii muzyki pop, a Baranovski triumfował jako Fonograficzny debiut roku oraz Autor roku. Również jego druga płyta, nosząca tytuł Baranovski 2 i wydana dwa lata później, pokryła się złotem. 

Artysta ceniony jest za chwytliwy, szlachetny pop, w którym stawia na wpadające w ucho melodie, taneczny rytm oraz lekkość pisanych przez siebie tekstów. Śpiewa, że kocha wolność – tę twórczą z pewnością słyszymy w jego muzyce.

W Tychach zabrzmią nie tylko dobrze znane przeboje, ale i utwory z zapowiadanego trzeciego albumu wokalisty. Jeżeli cała płyta będzie brzmiała co najmniej jak promujący ją singiel Joker, to możemy już teraz wróżyć mu kolejne sukcesy.

Razem z Baranovskim (18.02, godz. 19.00) do tyskiej Mediateki powraca cykl koncertów „Polish Sounds”, odbywający się pod patronatem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, poświęcony najciekawszym dokonaniom na polu ambitnej muzyki rozrywkowej i prezentujący młodych oraz utalentowanych polskich artystów.

Agnieszka Lakner
Muzykolog i kulturoznawca. Publikowała m.in. w pismach „Muzyka w Mieście”, „Presto. Prosto o muzyce klasycznej”, „Ruchu Muzycznym”. Współpracowała z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Od 2020 roku zawodowo związana z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.

GALERIA


Share