Spotkajmy się na Wolności

Mlaś, Wądołowska, Hadryś, Kuśpiel i Lach – grupa artystów plastyków związanych z Galerią Na Wolności zaprasza na wspólną wystawę (wernisaż 17 grudnia o godz. 18.00), której towarzyszyć będą spotkania z muzyką Michała Sosny.

Izabela Wądołowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydziału grafiki warsztatowej. Podyplomowo studiowała scenografię na ASP w Warszawie. Zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem. W 2014 roku stworzyła komercyjną markę Double Room, dla której projektuje wielkoformatowe murale cyfrowe. W 2020 roku wraz z Agnieszką Kuśpiel powołała do życia grupę kreatywną SIS – Spotkanie i Sztuka, dzięki której wróciła do działań malarskich. Grupa znalazła swoją siedzibę w Galerii Na Wolności.

Agnieszka Kuśpiel to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (wydział grafiki warsztatowej, dyplom w pracowni intermediów i technik cyfrowych). Wcześniej ukończyła trzyletnie Studium Reklamy i Marketingu. Przez 23 lata pracowała w Grupie Medialnej.

Dzięki SIS i współpracy z Izabelą Wądołowską wróciła do twórczości artystycznej. Eksploruje rozmaite formy malarskie i graficzne. Preferuje przekaz oparty na emocjach. Lubi łamać przyjęte formy i utarte stereotypy.

Aneta Mlaś to także artystka związana z grupą SIS i marką Double Room. Uprawia rysunek, ilustrację i malarstwo abstrakcyjne, tworzy autorskie wzory tapet. Jest opiekunką artystyczną Klubu Twórców Sztuki „Paleta” działającego przy TSM Oskard. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, organizuje wystawy i wydarzenia kulturalne.

Te trzy wszechstronne, współpracujące ze sobą artystki zaprezentują na wystawie prace malarskie, a towarzyszyć im będą obrazy Bartosza Hadrysia i Michała Lacha.

Bartosz Hadryś jest jednym z twórców związanych z Galerią Na Wolności od samych jej początków. Wystawa jego prac była pierwszą zaprezentowaną w tym miejscu. Rysuje i maluje, wykorzystując technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem. Jego abstrakcje odsyłają i nawiązują do spójnego świata, stworzonego przez artystę, motywu przewodniego jego twórczości. Oprócz tych form pojawiają się obrazy „na pograniczu”, w których Hadryś wrzuca człowiecze figury. Nieliczne, ale istotne w jego twórczości są portrety. W niepokojący, mroczny świat wykreowany przez Bartosza Hadrysia będzie można się zanurzyć podczas spotkania z jego sztuką na Wolności.

Michał Lach uzyskał tytuł magistra sztuki w specjalności malarstwo w pracowni architektury i urbanistyki profesora Jarosława Kweclicha na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dwa lata później na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesor Elżbiety Pakuły-Kwak obronił tytuł licencjacki w specjalności projektowanie architektury wnętrz. Pracował jako asystent w pracowni malarstwa profesora Włodzimierza Kuleja na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest finalistą II Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz IN/AW/2012 w Krakowie i laureatem IX Festiwalu Sztuki Wysokiej „Od, do i pomiędzy…” w Bytomiu. Jego prace znajdują się w kolekcji Śląskiej Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu międzynarodowych wystawach.Cała piątka artystów jest ściśle związana z Tychami – mieszka tu, pracuje, tworzy lub stąd pochodzi. Ukoronowaniem tej tyskiej energii twórczej będzie dźwiękowy performance Michała Sosny – muzyka także związanego z galerią. Wystawa Spotkajmy się na Wolności będzie więc wielowymiarowym spotkaniem, na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani sztuką.

Sylwia Witman

GALERIA


Share