Koncert samotności

Teatr T.C.R (laureat tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury), za sobą ma występ podczas XLVIII Tyskich Spotkań Teatralnych (ze spektaklem CPK) i szykuje się do kolejnej premiery. W grudniu artyści zapraszają na „konTCeR”.

Najnowsza propozycja Teatru T.C.R. to wielogłos, swoisty koncert na samotność. Spektakl został zbudowany metodą verbatim (technika teatru dokumentalnego polegająca na przenoszeniu na scenę autentycznych historii), na bazie rozmów z osobami, które czują się „samotne”, „same”, „samodzielne”, „samowystarczalne”. Projekt to też próba zadania sobie przez członków grupy (Alina Bachara, Paulina Koniarska, Dawid Kozak, Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor, Kuba Maćkowiak, Grzegorz Porcz, Marcin Stachoń) pytania o to, gdzie właściwie znajdują się po kilkunastu latach swojej nieoczywistej przygody teatralnej.

Czego najbardziej żałujesz w życiu?

Że jestem taka, jak to powiedzieć? Słaba. Wszyscy myślą, że wiesz – zaradna, mieszkanie, kredyt płaci, jeździ po Polsce, raz na rok ta Finlandia. A ja tu do domu wracam. Puszczam TVN24, żeby ktoś coś gadał, jak nie chcę myśleć. Zawsze jest jakaś tragedia, afera, skandal. Kawałek cudzego życia. Ja to daję, tak wiesz, na granicy słyszalności, więc nie zawsze wszystko wyłapię i jakoś egzystuję sobie. Jak taki kaktus mały. Co ma pełno tych szpilek. Żałuję, że nie jestem silniejsza. Tego najbardziej żałuję, ale Jezu, bez przesady, znowu. Popadamy w jakiś żałobny, czy tam żałosny ton. Nie jest tak źle. Ty też dziś widzę jakiś melancholijny. A ty lubisz siebie? Ha?

(fragment spektaklu „konTCeR”).

Spektakl sfinansowano z budżetu Miasta Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Sylwia Witman

GALERIA


Share