Grudzień w świątecznej atmosferze

Jarmark Bożonarodzeniowy już po raz czternasty wprowadzi tyszan w świąteczny nastrój. Od 16 do 18 grudnia na placu Baczyńskiego będzie można odwiedzić stragany ze smakołykami i upominkami, a czas będą umilać koncerty, spektakle, animacje i pokazy gotowania.

Wśród gości tegorocznego tyskiego Jarmarku będą m.in. zespoły TULIA i UNIVERSE, Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk, Hania Derej, a także Sebastian Riedel. Wszyscy oni wystąpią z kolędowo-świątecznym repertuarem.

Grupę TULIA tworzą wokalistki Tulia Białobrzeska, Patrycja Nowicka i Dominika Siepka (wcześniej także Joanna Sinkiewicz), rozmiłowane w ludowych aranżacjach zarówno utworów muzycznych, jak i wizerunku scenicznego. Na koncie mają zwycięstwo w konkursie „Premier” Festiwalu w Opolu i „Fryderyka” za fonograficzny debiut roku. W 2019 roku zespół reprezentował Polskę w konkursie Eurowizji (2019).

Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk działa pod patronatem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. W repertuarze znajdują się tańce i pieśni ze wszystkich regionów Polski. Mały Śląsk wielokrotnie występował na festiwalach w Europie i USA. W tym roku zaprezentuje się tyskiej publiczności podczas jarmarku.

Hania Derej to młoda kompozytorka, pianistka i dyrygentka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Tychach, a obecnie uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie fortepianu jazzowego i klasycznego. Ma już w swoim dorobku wiele nagród i autorskich projektów muzycznych.

Sebastiana Riedla przedstawiać nie trzeba. Można jedynie podkreślić, że ten doświadczony bluesman ma w swoim repertuarze także kolędy. Okazja, by ich wysłuchać na żywo nadarzy się ostatniego dnia jarmarku na placu Baczyńskiego.

Również zespół UNIVERSE nie wymaga obszernej prezentacji. Aktywni od ponad czterech dekad dali się poznać szerokiej publiczności dzięki utworom Tacy byliśmy, czy Mr. Lennon. Weterani polskiej sceny pop-rockowej także spróbują wprowadzić słuchaczy w świąteczne nastroje.

Na jarmarku pojawią się także grupy teatralne: TRIP, MATTENIA i Krakowski Teatr Uliczny, które zadbają o bajkowe animacje dla dzieci. Apetyty rozpalą kucharze-showmani: Remigiusz Rączka i Mateusz Krojenka (finalista programu Masterchef). Nie zabraknie stałych jarmarkowych atrakcji: teatru ognia, rzeźbienia w lodzie i pokazu świateł. Swoje programy artystyczne zaprezentują też tyskie nieprofesjonalne grupy: domy kultury, stowarzyszenia, placówki oświatowe – Jarmark Bożonarodzeniowy jest dla nich zawsze okazją do zaprezentowania swojego dorobku.

Ale nie tylko podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie można poczuć atmosferę nadchodzących świąt. Miejskie Centrum Kultury i Muzeum Miejskie organizują w grudniu warsztaty wykonywania ozdób i stroików. Spółdzielczy Dom Kultury Tęcza zaprasza na kiermasz rękodzieła. W Klubie Wilkowyje MCK odbędzie się mikołajkowy spektakl dla dzieci. Starszym widzom polecamy natomiast spotkanie z Royal Lviv Ballet – zespołem złożonym z solistów rosyjskich i ukraińskich – który na scenie Teatru Małego zaprezentuje Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. Szczegółowe informacje w naszym kalendarium.

Cały program XIV Tyskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

Sylwia Witman

GALERIA


Share