W krzywym zwierciadle

Przewodnim tematem 48. Tyskich Spotkań Teatralnych jest relacja „Kobieta – mężczyzna”.

Jak wyjaśnia na sąsiedniej stronie dyrektor Teatru Małego Paweł Drzewiecki, nie chodzi tutaj jedynie o wzajemne układy między płciami, ale także o głębsze zastanowienie się na tym, jak są współcześnie rozumiane i definiowane kobiecość i męskość oraz pokazanie, w jaki sposób ukazuje je współczesna dramaturgia.

Do tego tematu nawiązywać będzie również wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK. Tutaj jednak sprawy damsko-męskie zostaną przedstawione z nieco innej, satyrycznej perspektywy.

Rysunki Andrzeja Mleczki stanowią krzywe zwierciadło, w którym od kilku dekad przeglądają się nasze rodzime stereotypy, kompleksy, ambicje i wyobrażenia. W Galerii OBOK będziemy mieli okazję zobaczyć 50 prac artysty, co stanowi tylko drobny wycinek jego dorobku (obejmującego około 20 tysięcy prac), będzie to jednak kolekcja wybrana specjalnie pod kątem tematu przewodniego Tyskich Spotkań Teatralnych, którym wystawa towarzyszy. 

Andrzej Mleczko obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. Jak sam mówi w rozmowie z Wojciechem Łuką (całego wywiadu można wysłuchać na kanale Youtube Miejskiej Galerii Sztuki OBOK), trudno jest mu dokładnie określić początek tej pracy, bo z ołówkiem i piórkiem nie rozstaje się od czwartego roku życia. Jednak swój pierwszy rysunek opublikował na drugim roku studiów, a było to właśnie 50 lat temu. Niedługo po debiucie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowników i od kilku dekad jest niestrudzonym komentatorem polskiej obyczajowości, życia politycznego i społecznego. Twierdzi, że cała zabawa polega na tym, żeby na jakiś temat czy zdarzenie popatrzeć z nietypowej strony, niejako zajść je od tyłu. Wtedy staje się ono bardziej zabawne, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 listopada. 

SW

GALERIA


Share