Wirtuozi gitary znów zagrają w Tychach

W końcu października Tychy staną się światową stolicą gitary klasycznej za sprawą osiemnastej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa.

Festiwal sięga korzeniami 1986 roku, kiedy to mieszkający w Tychach kierownik katedry gitary katowickiej Akademii Muzycznej, Edmund Jurkowski, namówił władze miasta do zorganizowania imprezy, która z biegiem lat stała się jednym z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie. Co dwa lata (festiwal odbywa się zawsze w latach parzystych, z wyjątkiem roku 2020, kiedy z powodu pandemii imprezę odwołano) na Śląską Jesień Gitarową przyjeżdżają największe gwiazdy światowej gitary. W Tychach koncertowali m.in. Los Angeles Guitar Quartet, Jordi Savall, Manuel Barrueco czy Al Di Meola, by spośród setek wirtuozów wymienić tylko tych najbardziej uznanych.

Tegoroczna edycja odbędzie się między 23 a 30 października i swoim zasięgiem wykroczy poza Tychy i salę koncertową, która na co dzień jest domem, uznanej na całym świecie, AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – od wielu lat orkiestry festiwalowej. Koncerty odbywać się będą także w Filharmonii Śląskiej, katowickim NOSPRze, na Akademii Muzycznej i w studio nagraniowym Radia Katowice. Wśród artystów znajdują się: wykładający w USA hiszpański gitarzysta Adam del Monte, Słoweniec Mak Grgić, Koki Fujimoto z Japonii, argentyńska lutnistka Evangelina Mascardi, Jeremy Jouve i François-Xavier Dangremont z Francji oraz cała plejada rodzimych wirtuozów gitary.

Nieodłącznym elementem tyskiego festiwalu jest Konkurs Gitarowy im. Jana E. Jurkowskiego, który młodym laureatom otwiera drzwi do międzynarodowej kariery. Przykładem może być Marcin Dylla – zwycięzca konkursu z 1996 roku, który od wielu lat z sukcesami koncertuje w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie. Dylla od kilku edycji jest przewodniczącym jury konkursu w Tychach.

W tym roku do, uznawanego za bardzo wymagający, konkursu zgłosiło się 34 gitarzystów z jedenastu krajów: Białorusi, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Polski, Rumunii, Serbii, Węgier i Włoch. Aktualnie w pierwszym etapie online jury wybiera grono 24 najlepszych uczestników, którzy zostaną zaproszeni do Tychów i od 25 do 27 października wezmą udział w przesłuchaniach drugiego etapu. Finaliści zagrają ostatniego dnia festiwalu z orkiestrą AUKSO i powalczą o główną nagrodę w wysokości 5 tys. euro, wartą 15 tys. złotych gitarę koncertową i zaproszenia na koncerty i recitale.

Wojciech Wieczorek

Więcej na temat koncertów i wydarzeń Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” dostępne jest tutaj.

 

GALERIA


Share