Andromedon po raz ósmy

To będzie ósma już edycja Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon. W tym roku impreza potrwa od 8 do 11 września, a teatr niezależny zagości w kilku różnych przestrzeniach w mieście: Gemini Park, Galerii Na Wolności i na pl. Baczyńskiego.

Andromedon to przede wszystkim teatr, ale będą też koncerty i parada ulicami miasta. Teatralnie ożyje też przestrzeń Gemini Park Tychy, gdzie w dniach 8 i 9 września Teatr Gry i Ludzie zaprezentuje swoje spektakle dla dzieci: Opowieści Wagantów, Bajkomat i Takie sobie bajeczki. Wszystkie nawiązują do klasycznej bajki i teatru lalkowego.

Program festiwalu uzupełniają koncerty, na które organizatorzy – Śląskie Zakłady Sztuki – zapraszają do Galerii Na Wolności. 9 września wystąpi jazzowa formacja Sam Levin Trio z towarzyszeniem saksofonisty Marcina Kaletki, a dzień później odbędzie się koncert zatytułowany Z Lasu w wykonaniu Ewy Wolf i Michała Sosny – muzyczne improwizacje nawiązujące do natur

Na widowiskowe spektakle plenerowe – czyli to, za co widzowie najbardziej kochają Andromedon – przyjdzie czas 10 i 11 września. A wszystko rozpocznie się Paradą Steampunk, którą poprowadzi Teatr Gry i Ludzie z Katowic z gościnnym udziałem Teatru HoM z Tychów i Stowarzyszenia Sportowego NOL Tychy. Parada
wyruszy spod Urzędu Miasta (10 września, godzina 15.00) i dotrze na plac Baczyń
skiego, gdzie następnie będzie można zobaczyć widowisko teatralne w konwencji cyrkowej: Pedrropolis Teatru Pana Pedrro i Przyjaciół.

Także 10 września na dziedzińcu Teatru Małego wystąpi Teatr A Part, który tyska publiczność pamięta z pewnością m.in. z bardzo mocnego Fausta, pokazanego na jednej z poprzednich edycji Andromedonu. Tym razem grupa z Katowic zaprezentuje inscenizację Lear, k*rwa! przeznaczoną dla widzów dorosłych.

Ostatni dzień festiwalu to wielki finał na placu Baczyńskiego: o godzinie 19.00 będzie można zobaczyć przedstawienie Arcadia, tegoroczną premierę Teatru KTO z Krakowa w reżyserii Jerzego Zonia. Tegoroczny Andromedon zakończy się pokazem Don Kichota Teatru Hom, którego widzowie z pewnością zapamiętali
z ubiegłej edycji festiwalu.

„Don Kichota” zagramy ponownie przede wszystkim dlatego, że spektakl dopiero teraz nabrał kształtu, który nas satysfakcjonuje – mówi Jakub Kabus, aktor i reżyser Teatru HoM, twórca i organizator Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon. Graliśmy ten spektakl na festiwalach w Krakowie, Jeleniej Górze i Inowrocławiu i ma on bardzo dobry odbiór. A ponieważ także i my jesteśmy w końcu z niego zadowoleni, chcemy go zagrać jeszcze raz dla tyskiej publiczności.

VIII Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon został sfinansowany przy udziale środków Budżetu Miasta Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych 2022.

Sylwia Witman

GALERIA


Share