Jezioro niezwykłych wrażeń

Premiera spektaklu „Jezioro wrażeń”, w wykonaniu polskich i ukraińskich dzieci, miała miejsce 17 lipca w Teatrze Małym. Przedstawienie zwieńczyło dwutygodniowe wakacyjne warsztaty zorganizowane w ramach programu „Lato w teatrze”.

Prace nad widowiskiem trwały nie tylko w przestrzeniach teatru, ale też nad Jeziorem Paprocańskim, i to jezioro jest właśnie głównym bohaterem opowieści stworzonej przez młodych uczestników teatralnych półkolonii.

„Lato w teatrze” to prestiżowy program grantowy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach programu przyznawane są dotacje najciekawszym wakacyjnym projektom teatralnym przeznaczonym dla dzieci i młodzieży.

W tym roku jednym z beneficjentów został Teatr Mały w Tychach, którego zespół przygotował projekt
zatytułowany „Jezioro wrażeń”. Inicjatywa zakładała twórczą integrację młodych mieszkańców Tychów z rodzin polskich i ukraińskich. Uczestnicy przez dwa tygodnie tworzyli wspólnie widowisko teatralne łączące w sobie różne dziedziny sztuki.

Nasi młodzi uczestnicy początkowo byli zaskoczeni tym, że dajemy im możliwość stworzenia całego spektaklu – mówi pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Joanna Piwowar. – Część osób wprost zapytała o scenariusz. Ale po kilku dniach zaangażowali się w ten koncept całkowicie. Dzięki temu spektakl był w każdym aspekcie ich dziełem. Wykorzystując swoje smartfony, tworzyli oprawę dźwiękową, wykonali abstrakcyjne fotografie, które stały się częścią projekcji multimedialnych podczas finału, ale przede wszystkim wymyślili swoją własną legendę o jeziorze i jego magicznych właściwościach. Myślę, że dla wszystkich nas to była bardzo ciekawa teatralna przygoda.

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sylwia Witman

GALERIA


Share