Wakacyjny Muzycznik

Tyszanom najwyraźniej spodobała się formuła nowego cyklu plenerowych wydarzeń muzycznych. Przez trzy niedziele lipca w Parku Miejskim Solidarności można było wysłuchać koncertów w wykonaniu Kwartetu Sonos, a także uzupełnić swoją muzyczną wiedzę.

Podobne spotkania są zaplanowane na wszystkie sierpniowe niedziele. Kwartet Sonos tworzą Małgorzata Hlawsa (flet), Marta Huget-Skiba (skrzypce), Anna Grzybała (altówka) i Joanna Urbańska-Mikszta (wiolonczela) – instrumentalistki związane z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. W ramach Wakacyjnego Muzycznika prezentują utwory klasyków (Bacha, Bizeta, Straussa, Vivaldiego), a także znane motywy muzyki filmowej czy evergreeny muzyki rozrywkowej.

Cykl ruszył 17 lipca i od razu wzbudził duże zainteresowanie. Na pierwszy koncert przyszło około 250 osób. Nie dla wszystkich wystarczyło nam koców i krzeseł. Na szczęście niektórzy przynosili własne – mówi Anna Sitko z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Chociaż formuła tych spotkań została przygotowana przede wszystkim z myślą o dzieciach i rodzinach, pojawiło się wiele osób dorosłych, którym najwyraźniej cykl także przypadł do gustu.

Nazwa cyklu, Wakacyjny Muzycznik, powstała z kompilacji czterech słów: słownik, przewodnik, piknik i muzyka. Słownik, bo dla słuchaczy to swoiste ABC świata muzyki. W ten świat zapraszają publiczność przewodniczki: Joanna Bronisławska (znana jako Asi Mina) i Katarzyna Prudło, które wprowadzają odbiorców do kolejnych utworów, opowiadają o ich twórcach i epoce, w której muzyczne dzieła powstały.

Staramy się kształcić przyszłe pokolenia odbiorców kultury – dodaje Anna Sitko. Podczas naszych wakacyjnych spotkań młodzi słuchacze poznają nie tylko utwory muzyczne, ale dowiadują się też, co to jest duet, trio czy kwartet, uczą się koncertowego savoir-vivre’u. Letnia, piknikowa atmosfera bardzo temu sprzyja.

Koncerty rozpoczynają się zawsze o godzinie 16.00

Sylwia Witman

Program wydarzenia

GALERIA


Share