Kultura Osiedla Osiedle Kultury

Miejskie Centrum Kultury w Tychach podjęło projekt w ramach Rewitalizacji dla Miasta Tychy 2022 w obszarze Czułowa Osady.

Projekt ma w swoim założeniu nie tylko realnie wpłynąć na najmłodszych mieszkańców Osady, ale także pozostawić swój ślad w tym miejscu na kolejne nawet kilkadziesiąt lat.

Przewidziano realizację cyklu warsztatów o czterech tematykach. Pierwszym inaugurującym są zajęcia z survivalu z instruktorem z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, znanym ekstremalnym podróżnikiem i naturalnym pedagogiem ulicy – ponieważ wychowując się na warszawskiej Pradze wie, czym jest prawdziwy survival życia – Krzysztofem Lewickim, który spotka się z dziećmi i młodzieżą kilkukrotnie w terenie, aby nie tylko uczyć i bawić, ale także wzmacniać wiarę w siebie i swoje możliwości, podając siebie jako dobry przykład, chłopaka z osiedla, który kilka lat jeździł na wózku, a obecnie przemierza najtrudniejsze obszary Arktyki.

Praktycznym i szlifującym umiejętności manualne i zmysł techniczny są zajęcia stolarskie, które prowadzą z doświadczeniem i z ogromną pasją instruktorzy z Fundacji Bobrowe Żeremia. To miejsce gdzie tradycja spotyka się z współczesnością, a ich działania kręcą się wokół drewna, kajaków, jachtów oraz mebli. Od kilku lat prowadzą warsztaty dla różnych grup, tworząc najbardziej nieprawdopodobne projekty. Nie widzą ograniczeń, nie tylko znają się doskonale na swoim rzemiośle, to jeszcze potrafią zarazić nawet najmniejszych. Podczas zajęć uczestnicy wykonają samodzielnie 12 dużych donic, które zostaną umieszczone przed klatkami na Osadzie, a na kolejnych zajęciach – ogrodniczych, zasadzą w nich różne kwiaty i zioła, które będą pielęgnować przez kolejne, mamy nadzieję, lata.

Każde działanie ma swój cel i ma przynieść konkretny pożądany efekt. Podczas stolarki dzieci odkryją swoje umiejętności, poznają trud pracy fizycznej i wartość przedmiotów, nawet tak zwyczajnych jak donica, na której zbudowanie potrzebują kilku godzin ciężkiej i niezwykle satysfakcjonującej pracy.

Zajęcia z pasjonatką zielarstwa i ogrodnictwa pomogą dzieciom zrozumieć w jaki sposób dbać o rośliny i które zioła lub kwiaty warto mieć u siebie w domu. Kinga Kaźmierczak od kilkunastu lat prowadzi niemal samodzielny tryb życia. Hodując własne warzywa i owoce, tworząc kosmetyki i środki czystości, poddając recyklingowi odpady i czerpiąc prawdziwą radość i bogactwo z natury.

Ostatni, może nawet najpiękniejszy warsztat prowadzi dla młodzieży Marta Piróg. Znana tyszanom artystka, która jest współautorką dwóch murali w naszym mieście – Zofii Nałkowskiej i Ryśka Ridla. Przed nią kolejny wyjątkowy projekt, który odciśnie się w miejskiej architekturze i pozostanie na kilkadziesiąt lat. Tym razem wyłącznie mozaika ceramiczna, która pojawi się w blendach okiennych na osiedlu Czułów Osada. Kilka okien zostanie wypełnionych sztuką wychodzącą z rąk nie tylko Marty, ale także uczestników warsztatów ceramicznych, którzy tworząc swoje mozaiki, odcisną swój wkład w tym wyjątkowym projekcie. Ostateczny projekt należy do aranżacji autorstwa Marty Piróg.

Jeszcze jeden trwały efekt powstanie po kilkumiesięcznych działaniach w ramach Kultura Osiedla Osiedle Kultury – album fotograficzny, który będzie reportażem z przebiegu wszystkich działań i spotkań.

Organizator:
Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Współorganizatorzy:
BAZA Placówka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży – MOPS Tychy
KS 1920 Czułowianka Tychy

GALERIA


Share