Ciało i ogród. Rzeźba i malarstwo

W Miejskiej Galerii Sztuki OBOK w czerwcu można obejrzeć dwie ekspozycje: „Part of body” – wystawę rzeźb Anny Różyckiej (do 17 czerwca) i „W moim ogrodzie”, kolekcję malarstwa Ewy Kozery (od 24 czerwca).

Anna Różycka jest absolwentką Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ma doświadczenie w projektowaniu form użytkowych, w dziedzinie meblarstwa artystycznego, a także w architekturze wnętrz. Jej fascynacja ciałem zaowocowała niezwykłą kolekcją form.

Dzieła wytworzone przez Annę Różycką są efektem analizy i doznań związanych z jej własnym ciałem, są formą odnotowywania zachodzących w nim zmian i przeobrażeń – pisze w recenzji wystawy Wiesława Konopelska. Różycka nie postrzega ciała jako jedności i całości. Poszczególne części są niezależne, stanowią raczej inspirację do powstania kolejnego obiektu rzeźbiarskiego. Właściwie mogą funkcjonować jako pojedyncze elementy, nawet spełniając wyłącznie funkcje dekoracyjne, stając się designerskim detalem. Trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać w nich konkretny fragment anatomiczny. Tych anatomicznych rzeźb nie odbiera się przez pryzmat „prawdziwości” czy podobieństwa do tego, co zawiera ludzkie ciało – każdy fragment kośćca przybiera finezyjny kształt wywiedziony z jego naturalnej budowy.

Ze świata form przestrzennych Galeria OBOK przeniesie nas do malarskiego ogrodu Ewy Kozery. Autorka jest absolwentką Katowickiej ASP na kierunku malarstwo, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jacka Rykały. Bada obszar sztuk wizualnych: malarstwa, rysunku i widea, tworząc instalacje. Ma w dorobku 17 wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych, w kraju i za granicą. Jej prace były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Malarska wizja ogrodu artystki ujmuje ulotnością i barwami.

oprac. Sylwia Witman

GALERIA


Share