Wystawa partnerska w Oberhausen

29 maja wernisażem w Galerii KIR oficjalnie rozpocznie się partnerska współpraca pomiędzy miastami Oberhausen i Tychami.

Drodzy miłośnicy sztuki,
W najbliższą niedzielę, 29 maja o godz. 17.00, otworzymy wystawę z pracami naszych gości z Polski
w Galerii KiR. Po dwóch latach ta pierwsza wymiana sztuki między partnerskimi miastami Tychami a Oberhausen może już się odbyć i serdecznie zapraszamy.

Taki anons w niemieckich mediach zapowiada wystawę śląskich/tyskich artystów: Piotra Bąka, Beaty Wąsowskiej, Jerzego Rupika, Wojciecha Łuki – związanych z Miejską Galerią Sztuki OBOK, którzy zaprezentują swoje prace niemieckiej publiczności.

Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć trzynaście prac Piotra Bąka (techniki mieszane), dziesięć fotografii Jerzego Rupika, trzynaście prac malarskich Wojciecha Łuki, dziewiętnaście prac Beaty Wąsowskiej (malarstwo akrylowe).

„Jesteśmy dumni, że to właśnie Miejska Galeria Sztuki OBOK będąca integralną częścią Teatru Małego w Tychach, postawiła pierwszy krok w miejmy nadzieję, długiej i bogatej w artystyczne doznania partnerskiej współpracy pomiędzy Oberhausen a Tychami”. – Wojciech Łuka, Kurator Miejskiej Galerii Sztuki OBOK

W ramach tego projektu kolejnym wydarzeniem będzie wystawa prac niemieckich artystów w tyskiej galerii, która planowana jest na jesień tego roku.

Piotr Bąk urodził się w Żywcu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Dyplom z medalem otrzymał w 2001 roku w Pracowni Projektowania Form Przemysłowych u prof. Jerzego Wuttke. W 2010 uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2018 uzyskał habilitację. Od 2004 roku pracował na stanowisku asystenta w Pracowni Rysunku i Malarstwa na kierunku wzornictwo u prof. Jana Dubiela. Od roku 2015 prowadzi Pracownię Sztuk Wizualnych. Prowadził również zajęcia z rysunku i malarstwa w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach oraz Studium Rysunku i Grafiki w MOK w Jastrzębiu-Zdroju. Jest autorem licznych projektów i ich realizacji w technice rysunkowej i malarskiej. Jest współautorem wielu polichromii, m.in. w kościołach w Czarnym Dunajcu, Woszczycach, Kędzierzynie-Koźlu. Wziął udział wokoło 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz zrealizował 20 pokazów indywidualnych. Brał udział w kilkunastu plenerach i wystawach poplenerowych oraz licznych konkursach i wystawach pokonkursowych.

Jerzy Rupik jest doktorem sztuki, absolwentem studiów magisterskich na kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest również projektantem i fotografem. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych między innymi: wystawie fotografii w ramach Labiryntu Szóstego w Kłodzku, wystawie fotograficznej na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” w Poznaniu oraz w wystawie plakatu w Oświęcimiu poświęconej 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz–Birkenau, wystawie fotografii Magiczne Przestrzenie / Magische Räume w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, autor indywidualnych wystaw: Tableau vivant w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wystawy Balans bieli w Starej fabryce w Bielsku-Białej. W 2017 roku wystawił prace w cyklu wystaw Pokaz Sztuki Mężczyzn w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej oraz na indywidualnej wystawie Redukcja szumu w Starej Fabryce w ramach Industriady 2017.

Wojtek Łuka mieszka i tworzy w Tychach. Oprócz aktywności pedagogicznej, administracyjnej i biznesowej, jest przede wszystkim malarzem, grafikiem i projektantem. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1984 uzyskał dyplom z wyróżnieniem  w katowickiej filii, na Wydziale Grafiki w pracowni grafiki warsztatowej i projektowania książki. Jest stypendystą Ministra Kultury i laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. Posiada odznaczenia i tytuł „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Po ukończeniu studiów, związany był z redakcjami i wydawnictwami: w 1984 r. jako stażysta redaktora graficznego z tygodnikiem „Katolik”, od 1985 do 1988 jako redaktor graficzny z tygodnikiem „Tak i Nie” i kwartalnikiem „Tak i Nie – Śląsk”, od 1990 do 1992 jako dyrektor artystyczny z Wydawnictwem „Jutro”, od 1995 do 2017 jako współzałożyciel, członek kolegium redakcyjnego i szef działu graficznego z Miesięcznikiem Społeczno- Kulturalnym „Śląsk”. W latach 2016-2019 był dyrektorem ds. wizerunku Grupy „Ekoma”, a od 2005 do 2010 jako właściciel zarządzał projektem „Skup Kultury”. W latach 1990-2011 pełnił funkcję Plastyka Miejskiego w Urzędzie Miasta Tychy. W  roku 2019 został  Kuratorem Miejskiej Galerii Sztuki OBOK w Tychach. Od 2005, prowadzi Autorską Szkołę Edukacji Artystycznej, od 2017 wykłada na UTW krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego. Jest autorem ponad 2000 publikacji graficznych, będących komentarzami do tekstów poetyckich, lirycznych i społeczno-politycznych. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Egipcie, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Beata Wąsowska Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowniach malarstwa: prof. Jerzego Dudy-Gracza oraz prof. Macieja Bieniasza. Projektowania graficznego książki uczyła się w pracowni prof. Adama Romaniuka. Dyplom obroniła w 1985 r. W 1986 r. otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2016 Studia skończyła studia podyplomowe „Historia sztuki, perspektywa społeczna i polityczna” w Colegium Civitas w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe. Animuje projekty artystyczne. Zrealizowała ponad 70 wystaw indywidualnych malarstwa i 100 prezentacji w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.  Była gościem krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich. Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji, muzeów oraz osób prywatnych w kraju i zagranicą.

 

GALERIA


Share