Noc Muzeów 2022

14 maja w godzinach popołudniowych i wieczornych Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na tegoroczną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów. W programie m.in. szereg wydarzeń związanych z wystawą „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”.

W Starym Magistracie przy Placu Wolności 1 zostanie tego dnia otwarta ekspozycja fotografii wykonanych
w latach 1954–1981 przez Zygmunta Kubskiego, pracownika sektora budowlanego i fotografa amatora, który z wielką starannością dokumentował na zdjęciach proces powstawania Nowych Tychów. Kuratorką wystawy jest Barbara Kubska, wnuczka Zygmunta Kubskiego – artystka wizualna, która podejmuje twórczy dialog z fotografiami wykonanymi przez dziadka i w jego kadrach stara się znaleźć obraz życia i kształtowania się nowej społeczności w budującym się mieście.

Oprowadzanie autorskie po wystawie odbędzie się 14 maja dwukrotnie: o godz. 19.00 i 21.00. Wyjątkowym wstępem do tego wydarzenia będzie spacer architektoniczny po osiedlach A i B, dwóch pierwszych przestrzeniach bloków Nowych Tychów. Przewodnikiem będzie dr Patryk Oczko.

Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie będą też warsztaty dla osób w każdym wieku – „Moje miasto gra w zielone”. Zadaniem uczestników będzie „wyłowienie” zielonych przestrzeni z czarno-białych fotografii Zygmunta Kubskiego. Także Tyska Galeria Sportu przygotowała atrakcję na 14 maja – zwiedzanie Stadionu Miejskiego w wieczornej scenerii. W trakcie spaceru z przewodnikiem będzie można obejrzeć m.in.: strefę VIP, lożę prezydencką, salę konferencji prasowych, murawę boiska z ławkami rezerwowych i zaplecze techniczne oraz zwiedzić wystawę stałą w TGS. Wcześniej, w godzinach popołudniowych, zaplanowano oprowadzanie dla najmłodszych w języku ukraińskim.

Sylwia Witman

GALERIA


Share