Edward Stachura. Mistrz słowa

Istotą Festiwalu Logos jest SŁOWO w aspekcie wykonawczym, interpretacyjnym – zarówno aktorskim, wokalnym, recytatorskim, jak i satyrycznym – inspirowany będzie twórczością Edwarda Stachury, którego 85. rocznicę urodzin będziemy obchodzić w sierpniu tego roku.

Stachura w twórczości literackiej stworzył własną filozofię, łącząc zachwyt nad życiem z silnym poczuciem tragizmu. Na kartach swych powieści wykreował bohatera – samotnego wędrowca, odrzucającego życiową stabilizację, człowieka wolnego, pełnego podziwu dla przyrody i człowieczeństwa, a zarazem lęku przed wyzwaniami współczesnej cywilizacji. W ten sposób autor stworzył gatunek zwany „życiopisaniem”, sprawiając, iż jego pisarstwo tożsame było z jego życiem. Doświadczyć tej stylistyki będzie można szczególnie mocno pierwszego dnia LOGOS FEST (25 maja) podczas czytania aktorskiego fragmentów powieści „Cała jaskrawość”, przez m.in. Michała Majnicza z Narodowego Starego Teatru w Krakowie w roli alter ego Steda oraz Kamillę Baar jako Gałązkę Jabłoni – ukochaną autora.

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu będzie projekcja kultowego filmu zrealizowanego w 1985 roku przez Witolda Leszczyńskiego na podstawie „Siekierezady” (27 maja). Podczas finału Tyskiego Festiwalu Słowa zaprezentujemy na scenie Teatru Małego widowisko muzyczne wyreżyserowane przez Jerzego
Satanowskiego – wielkiego przyjaciela tegorocznego patrona LOGOS FEST i najistotniejszego kompozytora muzyki do jego tekstów. W koncercie zatytułowanym: „Edward Stachura. Między mną a mgłą” (29 maja) w roli głównej wystąpi Artur Żmijewski.

Bardzo ważnym dopełnieniem festiwalu będzie przedstawienie „Piękny nieczuły”, wyreżyserowane przez Edwarda Wojtaszka na podstawie tekstu Jeana Cocteau, opowiadającego historię Edith Piaf, w którą wcieli się Natalia Sikora. Usłyszymy piosenki „paryskiego wróbelka” w języku francuskim. Nie mogę uciec przed wrażeniem, że kruchość i wrażliwość Piaf i Steda były niemalże bliźniacze. Może to wpływ kraju nad Sekwaną? Wszak Stachura urodził się i pierwsze lata życia spędził we francuskim Charvieu.

Od początku LOGOS FEST staramy się prezentować twórczość patronów literackich festiwalu w kontekście ich dróg osobistych oraz przyjaźni artystycznych. Dlatego też wydarzenia sceniczne uzupełnią realizowane online rozmowy Teresy Drozdy, znawczyni piosenki literackiej, z popularyzatorami twórczości Stachury: bardem Janem Kondrakiem, literaturoznawcą dr. Jakubem Bączkiem oraz wspomnianym Jerzym Satanowskim.

Nieodłącznym elementem spotkań jest Turniej Recytatorski, realizowany w formie widowiska literackiego (28 maja). Każdy z jego uczestników zaprezentuje przynajmniej jeden utwór tegorocznego patrona festiwalu. Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 13 maja. Nie mogę się doczekać, by usłyszeć współczesne interpretacje tekstów Steda.

Paweł Drzewiecki
pomysłodawca i dyrektor artystyczny LOGOS FEST

GALERIA


Share