Bank pomysłów na kulturę

Program Tyski Bank Kultury jest realizowany od 2015 r. Zainicjował go Paweł Drzewiecki, a kontynuuje obecna dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, Małgorzata Król.

Formuła się zmienia, wyciągamy wnioski i dokładamy wszelkich starań, aby każda kolejna edycja była jeszcze bardziej przyjazna artystom. Siódma edycja, zrealizowana w 2021 r., różniła się od poprzednich. TBK był otwarty przez cały rok, odbyło się pięć naborów, w których łącznie zostało złożonych 19 projektów. Do realizacji komisja wybrała siedem. Obrady były czasem długie i burzliwe, ale uważam, że wybrano inicjatywy naprawdę wartościowe, które w stu procentach realizują założenia Tyskiego Banku Kultury.

– mówi Małgorzata Król.

Projekty zrealizowane w zeszłorocznej edycji TBK będą w tym roku promowane i przypominane odbiorcom w przestrzeni „Okno na Kulturę” w Gemini Park Tychy. 5 lutego odbędzie się tam koncert promujący wydaną w ramach TBK płytę Trap Violin Style duetu Marcin Sidor (skrzypce) i Szymon Herbuś (instrumenty
elektroniczne). Muzycy poznali się dzięki orkiestrze AUKSO, w której Marcin jest skrzypkiem, a Szymon realizatorem dźwięku. Ich wspólny projekt to fuzja muzyki klasycznej i elektronicznej, a na warsztat biorą m.in. utwory Beethovena, Paganiniego czy Vivaldiego. Także 5 lutego w „Oknie na Kulturę” zostanie udostępniona wystawa zdjęć wykonanych przez Grzegorza Krzysztofika w latach 2019-2020. Prace złożyły się na album „Śląsk Taneczny”, wydany w ramach TBK. Autor zaprosił kilkudziesięciu tancerzy do udziału w plenerowych sesjach fotograficznych, pokazujących śląskie miasta i ich przestrzeń architektoniczną. Śląsk na fotografiach Krzysztofika jest zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny, zrujnowany i piękny, podupadły i rozkwitający. Jak mówi sam autor, do wyjścia w przestrzeń i odkrycia jej na nowo, popchnęły go doświadczenia okresu pandemii i zamknięcia w domach. Zupełnie odmienne podejście do fotografii – chociaż także zwieńczone wydaniem albumu w ramach TBK – prezentuje Marta „Instaksiara” Nowakowicz-Jankowiak, pasjonatka fotografii natychmiastowej. Jej projekt „naTYCHmiastowo” ukazuje Tychy uchwycone w małych kadrach, dokumentujących na gorąco zaobserwowane detale, faktury, gry światła. Sporo uwagi poświęca „Instaksiara” tyskiej architekturze. Jej zdaniem fotografia natychmiastowa (autorka posługuje się sprzętem marki Instax) ma swój niepowtarzalny klimat oraz analogową prawdę. Nie ma tu filtrów, poprawek, każde zdjęcie powstaje tylko w jednym egzemplarzu. Wystawę zdjęć Marty Nowakowicz-Jankowiak będzie można oglądać w Gemini Park Tychy od 26 lutego.

W kolejnych miesiącach będziemy promować projekt „Wierszośpiewanki” Michała Czachowskiego, rewelacyjny, poetycko-muzyczny projekt dla dzieci, oraz film Marcina Skorka o jego ojcu Zbigniewie i Teatrze Migreska. Mam nadzieję, że nabór do ósmej edycji TBK, który planujemy na marzec, przyniesie nam równie ciekawe projekty.

– mówi Małgorzata Król.

GALERIA


Share