Drach, Syrena i Pokora: opery od ANAKLASIS zakorzenione w Tychach

Dwoje cenionych i nagradzanych twórców żyjących i działających na Śląsku, których losy splotły się w gliwickim liceum. Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch to bez wątpienia najgłośniejszy duet operowy ostatnich lat.

Wspólnie stworzyli trzy utwory, premierowo wykonane podczas stosunkowo młodego, jednak już uznanego festiwalu AUKSODRONE w Tychach, a ich rejestracje trafiły do katalogu ANAKLASIS – marki płytowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Wytwórnia ANAKLASIS powstała w 2019 roku w celu dokumentowania najciekawszych zjawisk w muzyce współczesnej. Jedną z jej serii jest OPERA, zbierająca nagrania wybitnych dzieł wokalno-instrumentalnych, wykraczających poza utrwalone tradycją rozumienie słowa „opera”. Zainaugurował ją „Drach. Dramma per musica (ANA 012)” – debiut tandemu Nowak – Twardoch na AUKSODRONE 2019, ze śląsko-polsko-niemieckim librettem, napisanym w oparciu o jedną z najgłośniejszych książek Twardocha.

Kiedy Alek zaproponował mi napisanie libretta do opery, to automatycznie odmówiłem i dopiero kiedy spokojnie i stopniowo wytłumaczył mi, o co mu tak naprawdę chodzi, czego potrzebuje, a potem jeszcze przybliżył mi świat współczesnej opery, to mogłem się na to zdecydować – mówił Szczepan Twardoch w rozmowie z dyrektorem – redaktorem naczelnym PWM dr. Danielem Cichym. Zarówno ostatnia opera Alka, jak i te, które mi pokazał, wywołują we mnie bardzo silne emocje. […] Bardzo mocno rezonowało we mnie połączenie tekstu z muzyką i pomyślałem sobie, że móc dostarczyć taki tekst byłoby jakimś małym wkładem w to, jak te emocje rezonują – i na to miałem wielką ochotę.

Drugą w kolejności była „Syrena. Melodrama aeterna (ANA 017)”. Pierwsza rozmowa o tej kompozycji miała miejsce w okolicy premiery „Drach. Dramma per musica”, w październiku 2019 roku. Filip Berkowicz [kurator AUKSODRONE] zasugerował nam, żeby od razu pomyśleć o kolejnym przedsięwzięciu, czemu by nie na przyszłoroczną edycję AUKSODRONE, a my temat chętnie podjęliśmy – wspomina Alek Nowak na swoim blogu. Po „wakacjach na morzu” autorzy powrócili na Śląsk, by w tym roku domknąć trylogię utworem „Pokora. Dramma giocoso”. To była ważna dla mnie osobiście przeprawa, nawiasem mówiąc. Nieco więcej wiem i nieco więcej rozumiem, niż trzy lata temu. Z siebie i swojej tożsamości – pisze kompozytor.
OPERA od ANAKLASIS to utwory nie tylko na CD, ale i LP. Słuchacze już teraz mogą cieszyć się „Drachem” w obu formatach, do „Syreny” na kompakcie niebawem dołączy winyl, a już za rok premiera „Pokory”, oczywiście w Tychach na AUKSODRONE.
Wszystkie publikacje wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci Empik.
Więcej informacji: www.anaklasis.pl

GALERIA


Share