Konkursy: wokalny i plastyczny – rozstrzygnięte!

Kolejny rok listopad w kalendarium MDK 1 oznaczony był na biało-czerwono, jako czas patriotycznych uniesień artystycznych.

Z jednej strony XVI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Jesteśmy dumni z Polski”, który przybliża historię Polski, przedstawia baśnie polskie oraz prezentuje dorobek wybitnych Polaków, w tym także w tegorocznej edycji – sportowców. Z drugiej strony wspaniałe prezentacje muzyczne utworów i pieśni patriotycznych, historycznych i powstańczych, które w różnorodny sposób obrazują naszą dumę z bycia Polakami, z naszego kraju oraz postaw ludzi walczących o Niepodległą w ramach VI Wojewódzkiego Konkursu Piesni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały”. Oba te konkursy są swoistą lekcją patriotyzmu, którą odbywamy dzięki zaangażowaniu i obecności młodych artystów, którzy pracują pod kierunkiem wspaniałych nauczycieli i opiekunów. To dzięki nim kolejny raz można odwiedzić wystawę pokonkursową prac plastycznych zorganizowaną w naszej placówce w Galerii Sztuki Współczesnej „Artyści Młodym” oraz poddać się muzycznym uniesieniom podczas koncertu laureatów. Bardzo cieszy nas, że możemy w taki sposób prowadzić edukację historyczną i patriotyczną młodych pokoleń, zyskując wspaniałe wrażenia artystyczne.

3 listopada 2021 odbyło się posiedzenie jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski”. Jury w składzie: Aneta Mlaś – artystka graficzka, ilustratorka, poetka, Bogusław Trybus – artysta plastyk, Marek Knapczyk – historyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Tychach, po przeanalizowaniu 365 prac nadesłanych z 73 placówek z całej Polski przyznało: 21 nagród, 26 wyróżnień oraz 61 kwalifikacji do wystawy.

9 i 10 listopada 2021 roku na estradzie sali widowiskowej MDK 1 odbyły się eliminacje VI Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad Nami Orzeł Biały”. Podczas przesłuchań zaprezentowało się 37 zespołów i 34 solistów z Bielska-Białej, Bierunia, Czechowic-Dziedzic, Gliwic, Katowic, Kobióra, Lędzin, Łazisk Górnych, Mikołowa, Mysłowic, Orzesza, Piasku i Tychów. Łącznie na deskach sceny wystąpiło 446 młodych wokalistów i instrumentalistów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w następującym składzie: Justyna Płachno – pedagog muzyki, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Katarzyna Jankowska – inspektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, Małgorzata Król – dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, Maciej Gramatyka – Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. społecznych, ppor. Krystian Baca – Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach, Maciej Gruchlik – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach – sekretarz jury, nieoceniający.

Składamy gorące podziękowania dyrekcjom i nauczycielom wszystkich szkół i placówek oraz rodzicom uczestników za ich zaangażowanie w rozwijanie świadomości historycznej młodego pokolenia, a laureatom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy talentów i dziękujemy za udział w konkursach. 25 listopada 2021 roku o godz. 11:00 w Teatrze Małym w Tychach odbędzie się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom oby konkursów. Wydarzenie to uświetnią występy laureatów konkursu „Nad nami Orzeł Biały” oraz koncert Tyskiego Chóru Mieszanego „Presto Cantabile”.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursów oraz decyzji jury znajdują się na naszej stronie internetowej:
Link do wyników XVI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski”
Link do wyników VI Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad Nami Orzeł Biały”

GALERIA


Share

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące