Tychy nabierają barw!

Zaledwie kilka dni temu (4 września) odsłoniliśmy mural Ryszarda Riedla autorstwa duetu Czary Mury, a już teraz możemy oglądać przy pracy kolejnego artystę, działającego w przestrzeni miejskiej. Mowa tu o Danielu Kalińskim, znanym bardziej jako Chazme 718.

Chazme jest laureatem konkursu na projekt muralu na ścianie Szkoły Podstawowej  nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25, do którego zgłosiło się aż 15 artystów z całej Polski. Choć poziom był bardzo wysoki, komisja konkursowa doceniła wysoki poziom artystyczny zgłoszonej pracy, podkreślając, że doświadczenie laureata gwarantuje należyty poziom realizacji muralu. Projekt posiada potencjał edukacyjny. Praca stonowana kolorystycznie, modernistyczna w formie, geometryczna, nawiązuje do otoczenia.

Daniel Kaliński CHAZME 718 (ur. 1980, Lufen, Szwajcaria) od 1996 związany jest ze street artem. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom pod kierunkiem doktora Piotra Molskiego). W swojej twórczości, zarówno prezentowanej na płótnach, jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Jego prace można zobaczyć na murach takich miast jak: Praga, Berlin, Lille, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Szczecin, Kraków. Wystawiał swoje prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Berlinie, Monachium, San Francisco, Dortmund, Glasgow i Taiwanie. Teraz czas na Tychy!

Jak sam podkreśla, po raz pierwszy wziął udział w konkursie, a to za sprawą patrona szkoły, Rafała Pomorskiego. „Jego twórczość jest mi bliska. Przy tworzeniu projektu postanowiłem wykorzystać charakterystyczne dla artysty przestrzenne formy i zmieszać je ze swoją wizją. Bardzo się cieszę, że mogę realizować ten projekt” – wyjaśnia Kaliński.

Wizyta artysty w Tychach niestety będzie bardzo krótka, ale za to intensywna. „Według planu mural będzie gotowy już w piątek – oczywiście wszystko zależeć będzie od warunków atmosferycznych” – przyznaje. „Specyfika mojej pracy polega na tym, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Chciałbym jednak w tym czasie zobaczyć nie tylko mury szkoły, ale i całe Tychy” – dodaje z uśmiechem.

GALERIA


Share