„Franciszek Wyleżuch” – monografia z okazji 90 urodzin

Katalog wyjątkowego artysty, którego prace są nierozerwalnie złączone z Tychami. Tyszanie na każdym kroku stykają się z jego zapierającymi dech realizacjami plastycznymi. Nic tak nie dodaje koloru Tychom jak niesamowite mozaiki Franciszka Wyleżucha!

2 stycznia 2021 roku świętował 90 urodziny. To jemu i jego twórczości poświęcone jest najświeższe wydawnictwo Muzeum Miejskiego w Tychach, wydane wspólnie z Miastem Tychykatalog „Franciszek Wyleżuch”. Autor, dr Patryk Oczko, to znawca twórczości Franciszka Wyleżucha i samych Tychów. Tyszanie z twórczością Mistrza stykają się na co dzień w przestrzeni miejskiej i znają jego charakterystyczne mozaiki, np. z dawnego Zakładu Elektroniki Górniczej oraz z symbolem olimpijskim w Sportowej Szkole Podstawowej. Tekst okraszony jest wysmakowanymi fotografiami prac – zarówno tych z tyskiej przestrzeni publicznej, ale i grafik oraz malarstwa. Za projekt graficzny i skład odpowiada Zofia Oslislo–Piekarska, co daje gwarancję, że to również wysmakowane edytorsko i zaprojektowane z dbałością o detal wydawnictwo. To obowiązkowa lektura dla osób zainteresowanych dziejami i historią Tychów.

Franciszek Wyleżuch urodził się w 1931 roku w Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1951–1957 studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po uzyskaniu dyplomu zamieszkał w Tychach. Na jego dorobek artystyczny składają się grafika warsztatowa, użytkowa i malarstwo. Równorzędnym nurtem działalności artysty była współpraca ze środowiskiem architektów, w ramach której wykonywał monumentalne dekoracje mozaikowe, malarskie i płaskorzeźbione na elewacjach budynków użyteczności publicznej oraz w ich wnętrzach.

„Większość […] prac – to grafika. Wydaje się też, że w tej dziedzinie sztuki artysta ma najwięcej do powiedzenia. Ale interesujące jest również jego malarstwo, chciałoby się rzecz zupełnie inne, nieposiadające <<wspólnego mianownika>> z przedstawionymi pracami graficznymi, niepróbujące poszukiwać wspólnych linii, określonego stylu. Symptomatyczne tematy prac graficznych: <<Ochrona>>, <<Siła>>, <<Groźba>>, <<Pod wodą>>. Większość z nich dotyczy zagrożeń człowieka nie tylko przez współczesną cywilizację, ale też takich, które są naszym udziałem w codziennym, trudnym życiu.”
Władysław Bochenek, 1981

dr Patryk Oczko – historyk sztuki i archeolog, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych w Muzeum Miejskim w Tychach, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Uczestnik konferencji naukowych, kurator wystaw, autor publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym. W swoich badaniach zajmuje się sztukami wizualnymi oraz urbanistyką i architekturą drugiej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Górnego Śląska.

 

wydawcy: Urząd Miasta Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach

projekt graficzny i skład: Zofia Oslislo–Piekarska
redakcja i korekta:
Paulina Bieniek
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
opracowanie zdjęć ze zbiorów Muzeum: Barbara Kopia
fotografie współczesne: Przemysław Czernek, Stanisław Gadomski, Anna Huczek, Bożena Kostuch, Zygmunt Kubski, Karol Larisch, Maria Lipok–Bierwiaczonek, Marek Nowicki, Patryk Oczko, Artur Pławski, Robert Surma, Zygmunt Wieczorek

© copyright by Patryk Oczko
© copyright by Urząd Miasta Tychy
© copyright by Muzeum Miejskie w Tychach

nakład: 400 egz.
druk: Petit, Lublin
papier: Arctic Volume White, gr. 130 g/m2
złożono krojem: FF Mark Pro

format: 18,4 cm x 22,9 cm
liczba stron: 108
oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN 978–83–62493–46–2
rok wydania: 2021

 

Katalog „Franciszek Wyleżuch” można zamawiać online tu: https://muzeum.tychy.pl/wydawnictwa/franciszek-wylezuch/

więcej informacji o ofercie wydawnictw i gadżetów Muzeum Miejskiego w Tychach: https://muzeum.tychy.pl/wydawnictwa/
e–mail: zamowienia@muzeum.tychy.pl

GALERIA


Share