wystawa oprowadzanie

„7 zmysłów”
12 artystów, jeden projekt i jedna wspólna przestrzeń. To oznacza tylko jedno – będzie magicznie i metafizycznie! Posmakuj sztuki razem z nami, wszystkimi zmysłami!

Projekt „7 zmysłów” to projekt Fundacji Helisa prezentujący twórczość zdolnych, polskich artystów, zebraną w jeden nowoczesny, pełen wrażeń projekt, wzbogacony o nowe środki artystycznego przekazu. Formy wykorzystane przy wystawie to mixed-media-art, rysunek, rzeźba, instalacje przestrzenne, a także animacje, mapping 3D, muzyka, taniec i światło.

Siedem. Cyfra mistyczna o wielu znaczeniach. Uznana w każdej kulturze, religii w każdych czasach.
Od zawsze człowiek nadawał jej wiele znaczeń. Oznacza pełnię, całość, dopełnienie, doskonałość, zjednoczenie czasu i przestrzeni. Uznana przez Pitagorejczyków za najwyższą podstawową liczbę całkowitą.
7 planet.
7 ciał człowieka.
7 byków w grocie w Lascoux.
7 kondygnacji Zigguratu Etemenanki w Babilonie symbolizującego wszechświat.
7 kondygnacji Piramidy Dżesera.
7 gwiazdozbiorów, boskich praw, siedem wielkich wiatrów, siedmiu bogów losu, siedem złych demonów, siedem imion Isztar, a do podziemnej krainy Kur prowadziło siedem bram w Sumerze.
7 w języku egipskim wiąże się z „wybaczać – zapominać”. W epoce hellenistycznej oraz rzymskiej Nil zaczęto określać mianem rzeki o siedmiu odnogach, którymi wpada do morza.
7 była symbolem miasta Rzym, które zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach.
7 w Starym Testamencie i pełnia pochodzą z tego samego źródłosłowu, czasem trudno rozstrzygnąć, czy chodzi o siedem, czy też o pełnię. W Starym Testamencie siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona pełny, doprowadzony do końca pewną epokę. Po jego zakończeniu następuje nowy etap, która jest konsekwentnym następstwem poprzedniego.
7 w Nowym Testamencie szczególnie w Apokalipsie Zawiera w sobie wiele symboli.

7 razy pielgrzymi muszą obejść Kaabę w Mekce.
7 mędrców w Indiach z rodu półboga Angirasa, przyszło na świat w postaci niedźwiedzi, a potem wstąpili do nieba i stali się siedmioma gwiazdami Wielkiej Niedźwiedzicy.
Zmysły. Dają nam zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Zdolność „smakowania” świata.
Przez układ nerwowy informacje mogą płynąć do mózgu gdzie mogą być przetworzone.
Zmysły łączą nas ze światem zewnętrznym, światem materialnym.
Dzięki nim możemy przetworzyć doznania i informacje… Budować coś więcej… Budować obraz całości.
Zmysły są uwagą, czasami bywają zapomnieniem. Są subiektywne choć dostępne większości, jednak bardzo indywidualne. Zmysły są obietnicą głębszego poznania i doświadczenia, ale także potrzebą dokonania kroku w nieznane, odpuszczenia kontroli.Ta mieszanka emocji łączy w sobie strach, ekscytację, oczekiwanie, spełnienie, ciekawość, smakowanie, odkrywanie. Zmysły to doświadczanie, a doświadczanie to życie.

 

W projekcie udział biorą twórcy z całej Polski: Katarzyna Korus, Martha Mulawa, Jaga Hupało, Daniel Fedorczyk, Monika Chomiuk, Miss God, Sebastian Wichary, Karolina Gwiszcz, Ari Dykier, Monomike, Marcin Urzędowski, Sebastian Cynk.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Inne