Kolędowanie z kapelą Rube Świnye

Kolędowanie z kapelą Rube Świnye

wpis w: Aktualności | 0

Muzeum Miejskie w Tychach kontynuuje działania w przestrzeni Osiedla A. Przed nami spotkanie kolędowe z najstarszymi i najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami z całej Polski (i nie tylko) w towarzystwie śląskiej kapeli Rube Świnye. 28 grudnia o 19.00 w Sali Parafialnej kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na os. A będzie okazja do wspólnego śpiewania, a w prezencie dla wszystkich mamy śpiewniki, aby śpiew zabrać ze sobą do domu, na cały kolejny rok.

„Świnia” to pieszczotliwe określenie akordeonu, a „ruba”, bo gruba będzie impreza, a kapela gra do tańca. Zadebiutowali na małej scenie Wszystkich Mazurków Świata, eksperymentując z rzadko spotykanym w muzyce tradycyjnej połączeniem dwóch akordeonów, których spoiwem jest baraban z naturalnej skóry. Obecnie sięgają po szersze instrumentarium – klarnet, trąbki, czy eufonium, nawiązując do tradycyjnych kapeli obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku. W ich repertuarze królują górnośląskie melodie wykonywane z niespożytą energią, pasją i fantazją. Sięgają również do muzyki polskiej, eksperymentując i mieszając ją z popularnymi melodiami.

Gospodarze: Rube Świnye: Katarzyna Dudziak – baraban, wokal, Teofil z Katowic – trąbka, śpiew, Mateusz Dyszkiewicz – akordeon, śpiew, Patryk Peterson – klarnet

Kolędowanie z kapelą Rube Świnye
z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”
28 grudnia (sobota), godz. 19.00
DOM PARAFIALNY KOŚCIOŁA PW. MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W TYCHACH, ul. Gen. Wł. Andersa 25

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.