Andromeda – kino, jakie znamy / DNA Kultury/ Plemię

Andromeda – kino, jakie znamy / DNA Kultury/ Plemię

wpis w: Aktualności | 0

„Plemię” to film jedyny w swoim rodzaju. Ukraiński reżyser Myrosław Słaboszpyckyj zapowiedział swój pełnometrażowy debiut pierwszym i ostatnim pojawiającym się na ekranie podpisem:

„Film nakręcono w języku migowym, nie jest tłumaczony, nie ma napisów ani lektora. Jeśli przyjdzie wam spóźnić się na seans, nie zaczepiajcie obsługi kina i nie pytajcie, czy wszystko w porządku z projekcją. Jest to zabieg jak najbardziej zamierzony, a nieznajomość języka migowego nie stanowi tu żadnej bariery pomiędzy obrazem a jego odbiorem. 

Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Miroslava Slaboshpytskiyego to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym, bez napisów czy lektora.

Niesłyszący Sergey zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja – tak wygląda ich codzienność.

Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergey zapracowuje na nową, lepszą pozycję – zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Andromeda – kino, jakie znamy / DNA Kultury/ Plemię

REŻYSERIA:

Myrosław Słaboszpyc’kyj

PRODUKCJA:

Ukraina, Holandia 2014

GATUNEK:

Kryminał, dramat

CZAS TRWANIA:

130 min

Miejsce: Pasaż Kultury ANDROMEDA, I piętro, pl. Baczyńskiego 2, Tychy

Data: 26.08.2019 r., godz. 18.00

Prowadzenie: Krzysztof Ociepa

WSTĘP WOLNY!