Zwiedzanie muzeum z domu?

Zwiedzanie muzeum z domu?

wpis w: Aktualności | 0

Instytucje kultury w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości – zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę.

Naszą dzisiejszą propozycją jest podróż do Tychów z lat 1951–1989 wraz z Muzeum Miejskim w Tychach

ABC – Architektura Bliżej Ciebie.

Wiemy, że teraz nie czas na wyjazdy i podróżowanie. Dlatego, jeśli chcecie przenieść się w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Tychów z lat 1951–1989, to Muzeum Miejskie w Tychach poleca swoją wirtualną mapę-archiwum www.abc.tychy.pl. Tam archiwum fotografii miasta, gdzie znajdziecie dziewięćset zdjęć ośmiu fotografów i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury! A do tego do poczytania eseje Olgi Drendy (prowadzącej facebookowy fanpage Duchologia), Jana Łypa (mieszkańca Tychów), Agnieszki Ociepy-Weiss (Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach), dr. Patryka Oczki (Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tycach), Krzysztofa Olechnickiego (kierownik Zakładu Badań Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Wojciecha Wilczyka (fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików).

Jak korzystać z tej strony i w pełni wykorzystać jej wszystkie funkcjonalności?
Wszystko w filmie instruktażowym dostępnym tu: https://www.youtube.com/watch?v=L9SxH3eh1BkOśmiu fotografów, dziewięćset zdjęć i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury.
To projekt zrealizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu. Projekt bada związki fotografii i topografii, a zgromadzone w kolekcji zdjęcia traktuje jak dane wizualne. Zbiór fotografii z lat 1951–1989 zaprezentowany w formie mapy pozwala eksplorować, w jaki sposób miasto rozwijało się w myśl ówczesnych koncepcji architektonicznych, założeń urbanistycznych i wytycznych estetycznych. Jak budynki, mała architektura, rzeźby czy zieleń miejska stały się znaczącymi elementami krajobrazu, także społecznego. Zachęca także do poszukiwań na własnym podwórku: jak przebiega proces zagospodarowania przestrzennego w czasie, jak architektura kształtuje wspólnoty miejskie, jakich informacji dostarcza fotografia? Wśród autorów zdjęć: Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Ireneusz Kaźmierczak, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki i Zygmunt Wieczorek.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.


[fot. Budynki internatu i sali gimnastycznej Technikum Budowlanego i Szkoły Rzemiosł Budowlanych im. Stefana Franciszaka (obecnie Zespół Szkół nr 5) przy ul. F. Engelsa (obecnie ul. Edukacji) na os. E.

Przed budynkami szkoły stara zabudowa wiejska oraz teren zielony, w miejscu których w przyszłości powstanie Basen Kryty i Stadion Miejski.

Po prawej stronie fragment Skweru Niedźwiadków oraz budynek mieszkalny. W oddali widoczna Elektrociepłownia.
Tychy, ok. 1962 r., fot. Zygmunt Kubski]