„Zbuntowany Śląsk” – spotkanie z Dariuszem Zalegą

„Zbuntowany Śląsk” – spotkanie z Dariuszem Zalegą

wpis w: Aktualności | 0

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na spotkanie z autorem książki „Śląsk zbuntowany” wydanej w październiku tego roku nakładem Wydawnictwa Czarne, poświęconej śląskim ochotnikom, walczących w Hiszpanii po stronie rządu Frontu Ludowego przeciwko nacjonalistycznej opozycji generała Francisco Franco. Zapraszamy w czwartek, 19 grudnia o 18.00 do Starego Magistratu, pl. Wolności 1.

Prawie dwustu ochotników z Górnego Śląska brało udział w trwającej w latach 1936–1939 wojnie domowej w Hiszpanii. Stanęli przeciwko antyrepublikańskiemu przewrotowi wspieranemu przez nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy. W latach Polski Ludowej nie szczędzono im pochwał, dziś ich obraz jako „żołnierzy Stalina” ma wydźwięk negatywny, a ich historia jest przemilczana. Książka „Śląsk zbuntowany” przywraca pamięć o Górnoślązakach walczących w Hiszpanii o demokrację i prawa robotników. A w tle  zapomniane i nieznane dzieje „zbuntowanego” Śląska.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Dariusz Zalega
– historyk, dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych i organizator wydarzeń kulturalnych. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych ze Śląskiem, przełomowymi w historii wydarzeniami z perspektywy mieszkańców tego obszaru. Autor filmu „Zbuntowany Śląsk”, poświęconego historii walk społecznych na Śląsku, i fabularyzowanego dokumentu „Pięść i dynamit”, opowiadającego o wojnie domowej w Hiszpanii.

prowadzi:
Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta

Zbuntowany Śląsk
spotkanie z Dariuszem Zalegą
z cyklu „Mozaika górnośląska”
19 grudnia (czwartek), godz. 18.00
STARY MAGISTRAT, pl. Wolności 1