Wystawa „Tyskie motywy. Fotografie z lat 70. i 80. XX wieku”

Wystawa „Tyskie motywy. Fotografie z lat 70. i 80. XX wieku”

wpis w: Aktualności | 0

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na nową wystawę czasową  „Tyskie motywy. Fotografie z lat 70. i 80. XX wieku. Wystawa można zobaczyć w galerii Muzeum Miejskiego w Tychach – Centrum Medyczne „Paprocany” przy ul. Gen. Wł. Sikorskiego 101.

Wystawa to wybór czarno-białych zdjęć z głównie lat 70. i 80. XX wieku. Był to czas rozbudowy południowej części miasta. Wtedy na polach cielmickich, paprocańskich, starotyskich i żwakowskich budowano osiedla H, K, L, M, N, O, P, R, T, U, W i Z, utrzymując konsekwentnie kontynuację oznaczeń literowych osiedli. Jednak, w porównaniu z północną częścią miasta, zmienił się charakter zabudowy i układ przestrzenny. Obok zachowanej zabudowy przy ulicy Paprocańskiej, na fotografiach można zobaczyć jak kształtowała się przestrzeń miasta, czy jak przebiegał montaż budynków mieszkalnych z elementów prefabrykowanych w systemie W-70. Można przyjrzeć się szerokim ulicom ułatwiającym przejazd autobusów i trolejbusów, markom samochodów na parkingach, przechodniom na ulicach, zabawom dzieci na podwórkach oraz jak wypoczywali mieszkańcy nad Jeziorem Paprocańskim. Obrazy te przypominają i przybliżają realia życia w powstających „blokowiskach” lat 70. i 80. XX w.,

Autorzy fotografii: Zygmunt Kubski, Andrzej Czyżewski, Michał Cała, Krzysztof Pilecki, Zygmunt Wieczorek, Kazimierz Wejchert, Ireneusz Kaźmierczak.

godziny otwarcia: poniedziałek–piątek: 7.30–20.30