NL – wystawa fotografii Marcina Zimnala


Szczegóły wydarzenia

To wydarzenie zakończyło się 29 Sierpień 2019


„NL” to tytuł wystawy fotografii z Holandii autorstwa Marcina Zimnala, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 13 czerwca, o godz. 18.00 w SDK „Tęcza” w Tychach.

Zobaczymy nieoczywiste kadry, których próżno szukać w folderach biur podróży. Te bardzo osobiste fotograficzne zapiski z kilku wyjazdów, odbiegające od potocznych wyobrażeń o kraju tulipanów, kanałów i wiatraków, powstały z punktu widzenia turysty, którego cele różnią się od programu standardowej wycieczki. Który nie może ominąć serów, muzeów, galerii fotografii i cmentarzy. Który zastanawia się jak pokazać obfotografowaną już z każdej strony Dzielnicę Czerwonych Latarni. Który będąc wychowany w mieście z browarem musi odwiedzić matecznik Heinekena i cieszy się na niespodziewany widok trolejbusu jako dzieła sztuki. Na wystawie znajdą się fotografie między innymi z Amsterdamu, Rotterdamu, Hagi i Utrechtu.

– Staram się pokazać swoją wizję kraju, w którym czasem w zasięgu wzroku więcej jest rowerów niż ludzi. Gdzie malarskie dzieła mistrzów sprzed wieków sąsiadują ze współczesną fotografią Robin de Puy. Gdzie krzywizny domów nad kanałami w centrum Amsterdamu przyprawiają o zawrót głowy, a w większości okien nie wiesza się firanek – wyjaśnia Marcin Zimnal. Miejsce wystawy nie jest przypadkowe, to właśnie w Tęczy pierwszy raz jego zdjęcia pokazano publicznie i było to równo 20 lat temu, na wystawie „Złota Praga”.

Marcin Zimnal pokazywał w Tychach wystawy indywidualne „R.I.P. Tyskie cmentarze” (2002) i „Festiwal Ryśka Riedla” (2004), brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Od 19 lat jest współorganizatorem Tychy Press Photo, wystawy i konkursu fotografii prasowej – za tę inicjatywę razem z Dominikiem Gajdą otrzymał w minionym roku nagrodę Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury. Działa w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym, od 2015 roku jest jego prezesem. Był pomysłodawcą i współautorem książki fotograficznej „Stare Tychy. Fotografie”, wydanej przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Od kilku lat dokumentuje przemianę centrum Katowic i chorzowski Park Śląski.

Wystawa „NL” potrwa do końca sierpnia. Organizatorzy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. 

Wstęp jest wolny.