Warsztaty muzyczne „Dzika muzyka z serca Polski”

Warsztaty muzyczne „Dzika muzyka z serca Polski”

wpis w: Aktualności | 0

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na warsztaty muzyczne „Dzika muzyka z serca Polski”, które odbędą się 12 października o godz. 12.00 w siedzibie Muzeum przy pl. Wolności 1.

Wiejskie mazurki i oberki będą punktem wyjścia do poznania właściwości rytmów, melodii, śpiewu i tańca, tworzących podstawy i punkt wyjścia do wspólnego muzykowania. Prowadzący sięgnie do repertuaru Kazimierza Meto z Gliny i Piotra Gacy ze Rdzowa. Warsztaty uwrażliwią uczestników na subtelność i piękno muzyki wiejskich mistrzów, dadzą narzędzia do dalszego rozwoju i poszukiwań muzycznych, a także dużo satysfakcji ze wspólnego muzykowania.

Zapraszamy instrumentalistów wszelkiego typu, szczególnie muzyków grających na skrzypcach i innych instrumentach smyczkowych, a także akordeonistów, muzyków grających na instrumentach dętych, strunowych szarpanych oraz perkusistów.

prowadzi: Janusz Prusinowski – skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, organizator. Jeden z prekursorów odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce, uczeń wiejskich muzykantów – Jana i Piotra Gaców, Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia i wielu innych. Lider „Janusz Prusinowski Kompania”, zespołu promującego muzykę tradycyjną w Polsce i na świecie. Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka jako języka ekspresji.
Współzałożyciel warszawskiego „Domu Tańca”. Współtworzy teatr muzyczny „Słuchaj Uchem”, którego głównym adresatem są dzieci. Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (od 2010), prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, inicjator programu telewizyjnego „Dzika Muzyka”, organizator międzynarodowego projektu „Polska – Ścieżki Tańca”, laureat brązowego medalu zasłużony kulturze „Gloria Artis” oraz dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

koszt: 15 zł
zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 24, e-mail: a. berger@muzeum.tychy.pl