T.ylko C.ztery R.zeczy – VII Tyski Festiwal Performance

T.ylko C.ztery R.zeczy – VII Tyski Festiwal Performance

wpis w: Aktualności | 0

Przed nami dwudniowe święto sztuki performance – działań konstytuujących się w „tu i teraz”, sztuki żywej, niebanalnej i angażującej do uczestnictwa, czego dowodem jest duże zainteresowanie publiczności poprzednimi sześcioma edycjami festiwalu. Miasto Tychy w dniach 2-3 czerwca opanuje sztuka!

Ideą Tyskiego Festiwalu Performance jest prezentacja wybranych zjawisk współczesnego performance, bez uciekania się do szoku i skandalu. Ma przybliżyć jego uczestnikom tę formę twórczości, ale także walczyć ze stereotypem działań performatywnych jako akcji skandalizujących, które łamią wszelkie tabu. Owszem – performance korzysta często z kontrowersyjnych środków, stanowią one jednak wzmocnienie stawianej na pierwszym planie estetyki i wyrażanej w działaniu idei.

W swojej specyfice Tyski Festiwal Performance co roku stawia przed artystami wyzwanie w postaci tematu festiwalu, z którym zaproszeni performerzy muszą się zmierzyć. „Fest Forma”, „Czas, Przestrzeń, Świadomość”, „Sypialnia. Po drugiej stronie”, „SEX”, „Prawda, Dobro, Piękno”, „Śląsk, czarne złoto i inne legendy” – to tematy przewodnie poprzednich sześciu edycji.

W tym roku motyw przewodni brzmi:

„T.ylko C.ztery R.zeczy”

i będzie zobowiązaniem dla artystów do wykorzystania w swoich działaniach tylko czterech przedmiotów. Pragniemy sprawdzić ile można estetycznie i ideologicznie przekazać przy użyciu ograniczonej do minimum ilości rekwizytów. Zaproszeni przez nas performerzy w różnego kalibru działaniach wypowiedzą się o kondycji otaczającego świata, podejmą próbę stworzenia ulotnej, niebanalnej estetycznie i mądrej ideologicznie wypowiedzi artystycznej.

Zmierz się z tematem Festiwalu: TFP Debiuty

Nazwa tej sekcji festiwalu ma swoje korzenie w terminie zapożyczonym ze środowiska fotografii, gdzie skrót TFP oznacza:
“Time For Print” lub “Time for Portfolio”. Przetłumaczyć to można jako “czas za odbitki” lub “czas za portfolio”. W naszym przypadku pożądanym byłby to drugie tłumaczenie, ale jest to też skrót od nazwy festiwalu, który pozwolił w sześciu poprzednich edycjach na debiut w tej niełatwej dziedzinie sztuki już 13 młodym artystom.

Osobom, które nie występowały jeszcze na festiwalach proponujemy debiut na VII Tyskim Festiwalu Performance w zamian za dokumentację fotograficzną i filmową, materiały drukowane związane z festiwalem oraz promocję na tym samym poziomie, co wszystkim uznanym artystom biorącym udział w festiwalu.

Zainteresowanych debiutantów prosimy o przesłanie wypełnionego zgłoszenia debiutanta, opisu proponowanego performance ze szczególnym uwzględnieniem wartości estetyczny i ideologicznych, ponadto określenie T.ylko C.zterech R.zeczy, wokół których odbywać będzie się planowane działanie oraz wszystkiego, co może nam przybliżyć skalę debiutu: filmy, zdjęcia itp.

Powyższe materiały należy wysłać na adres: mck@mck.tychy.pl w temacie wpisując: Tyski Festiwal Performance – Debiuty.

Tyski Festiwal Performance – harmonogram występów:
Sobota 2 czerwca 2018
16:00 Marcin Stachoń
16:30 Marcin Wagner
17:30 Natalia Lisova
18:00 Agata Cichy
18:30 – 19.00 Przerwa Kawowa
19:00 Szymon Jankowski
19:30 Marian Stępak
20:00 Zofia Krawiec
20:30 Krzysztof Kula
21:00 Marta Bartczak
21:30 Krzysztof Kulbicki
22:00 Patrícia Corrêa (streaming!)
22:30 Katarzyna Koziorz
23:00 Justyna Pachla
23:15 Klaudia Miszczyk, Krzysztof Kulbicki
23:30 Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor
23:45 Klaudia Miszczyk, Piotr Kumor

Niedziela 3 czerwca 2018
14:00 Marian Bednarek, Mariusz Banaszkiewicz, Małgorzata Krajczok, Maja Wolfard-Dąbrowska
14:30 Piotr Kumor
15:00 Artur Pałyga
15:30 Katarzyna Cieślik
16:00 Anton Saenko
16:30 Łukasz Głowacki
17:00 Aleksandra Czajka
17:30 Marcin Stachoń
18:00 Michał Ostaszewski