Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską z cyklu „Dom jest jak człowiek”

Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską z cyklu „Dom jest jak człowiek”

wpis w: Aktualności | 0

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza spotkanie z cyklu „Dom jest jak człowiek”, z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”, które odbędą się 17 października o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy pl. Wolności 1.


Przed nami czwarte spotkanie z cyklu „Dom jest jak człowiek”. Naszym gościem będzie Agnieszka Pajączkowska, autorka książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”, wydanej w sierpniu tego roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Jest to złożona opowieść o przeszłości, pamięci, wiejskim życiu, a także o samej fotografii – to opowieść o ludziach żyjących na wsi, których historie – opowiadane dziewczynie podróżującej 30–letnim WV – są niezwykle prawdziwe i mocne. Historie dodatkowo połączone są z obrazem, co stanowi jedność  – opatrzone fotografią osób, które je opowiadają.
„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, animatorka kultury, kuratorka, tutorka i coach. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny (www.wedrownyzakladfotograficzny.pl). W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Interesuje ją rzemieślnicza i użytkowa historia fotografii i jej związki z praktykami codziennymi, archiwami i lokalną historią. W sierpniu 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się książka będąca zapisem przygranicznych podróży autorki, a zarazem kulminacją działalności Wędrownego Zakładu Fotograficznego.

prowadzi: Agata Berger-Połomska