Scena TV „Antygona w Nowym Jorku”

Scena TV „Antygona w Nowym Jorku”

wpis w: Aktualności | 0

Teatr Mały w Tychach zaprasza 6 października o g. 18:00 na projekcję Teatru Telewizji pt.: ”Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w rez. Kazimierza Kutza.

„Antygona w Nowym Jorku” – to drugi spektakl w ramach SCENY TV, której misją jest prezentacja wyjątkowych produkcji  Teatru Telewizji. Antyczna tragedia Sofoklesa, przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie, ma wymiar tragifarsy, okrutnej, ale i śmiesznej. W Tomkins Square Park drzemie na ławce Sasza, rosyjski Żyd, malarz z Petersburga, zamknięty w sobie, milczący, wieczny uciekinier. Za chwilę pojawią się Portorykanka Anita i Pchełka, cwaniaczek z Polski, epileptyk, mitoman, błazen, który z każdego nieszczęścia potrafi zrobić wygłup. Kiedyś byli normalnymi, inteligentnymi ludźmi, mieli swoje pragnienia i aspiracje. Teraz park i ta ławka to wszystko, co pozostało im z życia. Reżyser Kazimierz Kutz tak skomentował „Antygonę w Nowym Jorku” i jej przesłanie: „Dramat Głowackiego jest historią o współczesnej Ameryce, miejscu, do którego ludzie przybywają, by tkwić tam w stanie beznadziei. Dla Pchełki i Saszy Ameryka była rajem, ponieważ wizja raju upadła, „Antygona” opowiada o tym, jak raj przybrał wymiar piekła”.

PREMIERA 1995

06.10.2020, g.18:00

Scena TV

”Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w rez. Kazimierza Kutza

Prowadzenie: Paweł Drzewiecki

Pasaż Kultury Andromeda, sala projekcyjna

Wstęp wolny

Autor: Janusz Głowacki
Reżyseria: Kazimierz Kutz
scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa,
Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski,
Opracowanie muzyczne: Joanna Wnuk-Nazarowa,
Występują: Anna Dymna (Anita), Jerzy Trela (Sasza), Jan Peszek (Pchełka), Jerzy Grałek (Policjant), Ryszard Jasiński(John, jego zwłoki)