Rusza LOGOS FEST – III Tyski Festiwal Słowa

Rusza LOGOS FEST – III Tyski Festiwal Słowa

wpis w: Aktualności | 0

Już po raz trzeci Miejskie Centrum Kultury w Tychach jest organizatorem LOGOS FEST – Tyskiego Festiwalu Słowa, którego zadaniem jest zwracanie uwagi na kondycję słowa zarówno mówionego, jak i pisanego.

Misja ta, wydaje się ważna szczególnie dziś, w dobie zdecydowanej dominacji kultury obrazu i motywów wizualnych, znacząco wypierających z każdego – zarówno oficjalnego jak i prywatnego komunikatu – SŁOWO, przez wieki stanowiące tradycyjne,       a zarazem najpojemniejsze narzędzie budowania relacji z drugim człowiekiem.

Z tego powodu od 9 do 14 maja 2017 r. Miejskie Centrum Kultury organizuje kilkanaście działań: spektakli, koncertów, spotkań literackich, turniej recytatorski i czytelniczy – przypominających o pięknie i wartości jaką może, a zarazem powinno nieść SŁOWO w każdym możliwym wariancie swego zastosowania.

 

9 MAJA 2017, godz. 18:00

Jan Kanty Pawluśkiewicz – spotkanie autorskie wokół książki „Jan Kanty Osobny” połączone z projekcją filmu – multimedialnego wernisażu pt. „Ściany w 3D” 

 

Wstęp wolny

Miejskie Centrum Kultury, Ul. Boh. Warszawy 26, Tychy

—————————————————-

10 MAJA, godz. 18:00

 

Danuta Grechuta – spotkanie autorskie wokół książki pt. „Marek – Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”. Prowadzenie spotkania Jakub Baran.

 

Wstęp wolny

Miejskie Centrum Kultury, Ul. Boh. Warszawy 26, Tychy

—————————————————–

11 MAJA, godz. 18:00

„Gdziekolwiek będę…” – projekcja filmu dokumentalnego  w reżyserii Piotra Poraj-Poleskiego. Po projekcji dyskusja z udziałem autorki scenariusza do filmu – Danuty Grechuty

 

Wstęp wolny

Miejskie Centrum Kultury, Ul. Boh. Warszawy 26, Tychy

—————————————————–

12 MAJA

10:00  Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym „W malinowym chruśniaku, czyli po co śpiewa się poezję?” Prowadzący: red. Michał Sowiński (Miejskie Centrum Kultury, Ul.   Boh. Warszawy 26, Tychy, wstęp wolny)

 

18:00  „Odkąd jesteś…” – koncert  piosenek Marka Grechuty (Teatr Mały, Tychy, ul. Hlonda 1. Bilety: 50/70 zł – kasa teatru, www.biletyna.pl )

 Dokładnie 50 lat temu, w 1967 roku na Festiwalu Piosenki  i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie młody zespół ANAWA otrzymał nagrodę Grand Prix. Repertuar i niezwykły talent lidera zespołu,

Marka Grechuty, stały się wówczas objawieniem i prognozą kolejnych sukcesów na rynku muzycznym. Takie utwory jak „Korowód”,„Ocalić od zapomnienia”, „Wiosna, ach to ty” czy „Będziesz moją panią” na stałe wpisały się w krajobraz polskiej piosenki lirycznej.

Marek Grechuta, lider zespołu, poeta, kompozytor jest  literackim patronem LOGOS FEST III Tyskiego Festiwalu Słowa, którego  program poświęcony będzie twórczości tego niezwykłego artysty.

12 maja 2017 roku o godz. 18:00 w Teatrze Małym w Tychach  odbędzie się koncert jego piosenek, wyreżyserowany przez dyrektora artystycznego Festiwalu, Pawła Drzewieckiego.

To niezwykłe, muzyczno-literackie wydarzenie poprowadzi  Piotr Bałtroczyk, dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, który  jak sam twierdzi „wiele lat temu był poetą lirycznym…”, co znalazło swój ślad w annałach Festiwalu „Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy poezję”. Największe przeboje zespołu Anawa i Marka Grechuty zaśpiewają znani ogólnopolskiej i tyskiej publiczności soliści i muzycy.

Występują:

Grażyna Łobaszewska z zespołem
Olga Bończyk
Ewa Buczkowska
Paweł Drzewiecki
Krzysztof Kulbicki
Adam Saczka
Chór God’s Property 
ACOUSTIC QUARTET – Kwartet smyczkowy muzyków AUKSO

Mateusz Kołakowski – fortepian

Kamil Pawłowski – aranżacje 
scenariusz i reżyseria: Paweł Drzewiecki
scenografia: Izabela Wądołowska 

 

————————————————————————————–

13 MAJA

10:00 Konkurs recytatorski oraz warsztaty sceniczne

11:00 II Otwarte Mistrzostwa Tychów w Scrabble

17:00 „Dni których nie znamy…” – widowisko sceniczne w wyk. uczestników konkursu recytatorskiego

Miejskie Centrum Kultury, ul. Boh. Warszawy 26, Tychy

———————————————————————–

14 MAJA

18:00

Grzegorz Turnau  w autorskim repertuarze

 

Miejskie Centrum Kultury w Tychach, organizator III edycji Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS FEST, serdecznie zaprasza na niezwykły koncert Grzegorza Turnaua, będący sentymentalną podróżą poprzez najbardziej znane piosenki takie jak „Znów wędrujemy”,  „Cichosza” czy „Bracka”, którego celem jest przedstawienie publiczności muzycznej drogi artysty i doprowadzenie do piosenek  z najnowszej płyty.

Koncert współtworzony przez jednych z najlepszych polskich muzyków takich jak: Robert Kubiszyn, Jacek Królik, Cezary Konrad  czy Leszek Szczerba obfituje w wiele muzycznych niespodzianek nawiązujących do fascynacji i inspiracji muzycznych artysty np. Billy Joela czy The Beatles.

 

Grzegorz Turnau będąc przewodnikiem publiczności prowadzi z nią dialog spełniając nierzadko jej oczekiwania dotyczące repertuaru. W zależności od emocji, które towarzyszą podczas koncertu, zmienia się lista utworów wykorzystywanych przez tego niezwykłego wokalistę. Dlatego każde spotkanie z widzami jest inne i niepowtarzalne. Każdy spektakl jest unikatowy.

 

Występują:

Grzegorz Turnau – śpiew, fortepian
Robert Kubiszyn/Łukasz Adamczyk – gitara basowa
Jacek Królik – gitary
Cezary Konrad – perkusja
Michał Jurkiewicz – skrzypce, keyboard, akordeon

 

Teatr Mały, Tychy, ul. Hlonda 1

Bilety: 70/85 zł – kasa teatru, www.biletyna.pl