„Rozwarstwienie” – Adam Sobota, Wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej

„Rozwarstwienie” – Adam Sobota, Wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej

wpis w: Aktualności | 0

Już w najbliższy piątek 13 września o godzinie 18:00  zapraszamy na wystawę rzeźby ceramicznej „Rozwarstwienie” Adama Soboty, na której zaprezentowane zostaną najnowsze prace artysty łączące w sobie dwa światy; świat organicznej nieprzewidywalności ze światem geometrycznej prostoty.

„Gdy znalazłam się w kręgu instalacji Adama Soboty, otoczona przez piętnaście spokojnie spoczywających pocisków, zatrzymało mnie dziwnie uczucie, że te przedmioty są mi doskonale znane. Tuż nad ich powierzchnią zdaje się unosić swąd spalonego drewna, mchu i zmurszałej zgnilizny.

Zapach dokładnie okala wszelkie spleśniałe pory zardzewiałych niewybuchów. Rdzawa korozja wypalonych pni w wilgotnej leśnej ziemi.

Archeologia wojny w czystej swej postaci. Zapomniane, zatrzymane w działaniu industrialne odpady uległy intensywnej organicznej presji czasu. Stały się ulotnymi fragmentami pamięci, ale właśnie one intensywnie przywołują kolejne obrazy historii agresji. Platforma, która spokojnie budzi lęki dawnej przemocy, jednocześnie dorzuca do nich futurystyczne obawy o jej przyszłe objawy. Skrawki przeszłej czy przyszłej wojny? Światowej czy własnej?
Mozolna i zdyscyplinowana praca z wymagającym ceramicznym materiałem doskonale synchronizuje się z organicznie kontrolowaną przypadkowością.

Piętnaście brył to tak naprawdę bardzo osobiste znaleziska, które Adam Sobota prezentuje nam jak bezcenne, wytrawne eksponaty swej ogromnej kolekcji. Każdy z nich to pamiątka krótkich momentów, w których udało mu się odkryć i zatrzymać cenne ślady swych poszukiwań w formie i czasie zarazem”

dr Katarzyna Hilszczańska

13 09.2019, godzina 18:00

Miejska Galeria Sztuki OBOK/Pasaż Kultury Andromeda

Wystawa potrwa do 11 października 2019

WSTĘP WOLNY