Potańc z Kapelą Niwińskich – potańcówka

Potańc z Kapelą Niwińskich – potańcówka

wpis w: Aktualności | 0

Muzeum Miejskie w Tychach kontynuuje działania w przestrzeni Osiedla A. Nie zabraknie żywiołowych tańców połączonych z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście. Zapraszamy na potańcówkę 16 listopada (sobota) o 18.00 do Akademii Cafe na os. A, ul. Andersa 22.

Ten muzyczny kolektyw to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, inicjatorzy działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej – uczyli się jej wprost od rdzennych mistrzów oraz znajdywali w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy, sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. Grają m. in. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła – grali na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach oraz weselach.

Gospodarze:
Kapela Niwińskich: Mateusz Niwiński – skrzypce I, śpiew, Iga Wasilewska –skrzypce II, Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy, Kuba Mielcarek – kontrabas

Potańc z Kapelą Niwińskich
z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”
16 listopada (sobota), godz. 18.00
AKADEMIA CAFE, ul. gen. Wł. Andersa 22

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.