Oprowadzanie po wystawie „Z piaskowca i z marmuru. Dzieła Mistrza Pokornego”

Oprowadzanie po wystawie „Z piaskowca i z marmuru. Dzieła Mistrza Pokornego”

wpis w: Aktualności | 0

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Z piaskowca i z marmuru. Dzieła Mistrza Pokornego”, które w sobotę 22 lutego o 16.00 poprowadzi dr Maria Lipok-Bierwiaczonek.

Zapraszamy w sobotnią podróż śladami Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Naszą przewodniczką będzie Maria Lipok-Bierwiaczonek, która opowie o kilkudziesięciu sygnowanych przez niego kamiennych krzyżach przydrożnych, zwanych Bożymi Mękami, które wpisały się w krajobraz Górnego Śląska i są charakterystycznym elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Znaleźć je można od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

Ta pierwsza wystawa prezentująca w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, jest efektem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Ekspozycja to prawie 70 dzieł artysty utrwalonych na fotografiach. Można też spojrzeć po raz pierwszy z bliska na rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, fragment obiektu z 1893 roku z Paprocan.

To wystawa nie tylko dla miłośników kapliczek, krzyży przydrożnych i nagrobków na starych nekropoliach. Zainteresuje też pasjonatów historii górnośląskiego rzemiosła z przełomu XIX i XX wieku.

Z piaskowca i z marmuru. Dzieła Mistrza Pokornego
oprowadzanie po wystawie z Marią Lipok-Bierwiaczonek
22 lutego (sobota), godz. 16.00
STARY MAGISTRAT, pl. Wolności 1

wstęp wolny

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/z-piaskowca-i-z-marmuru-dziela-mistrza-pokornego-2/