Odszedł Witold Kołban – malarz, artysta plastyk

Odszedł Witold Kołban – malarz, artysta plastyk

wpis w: Aktualności | 0

Odszedł Witold Kołban – malarz i artysta plastyk związany z miastem Tychy, gdzie mieszkał i tworzył, zostawiając po sobie malarstwo, grafikę użytkową, architekturę wnętrz, pastele, akwarele, rysunki.

Witold Kołban urodził się 7.01.1935 r. w Grodnie. Trafił na Śląsk studiując na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach, gdzie uczęszczał m.in. do pracowni profesorów Leona Dołżyckiego, Aleksandra Raka i Bogusława Góreckiego. Po  zdobyciu dyplomu zamieszkał na stałe w Tychach. Prócz własnych działań twórczych, pracował na etacie plastyka projektanta m.in. w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Katowicach, Biurze Projektów Biproskop w Chorzowie i… w kopalni Murcki w Katowicach. Dorobek Artysty można było podziwiać na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych, krajowych i międzynarodowych.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju oraz zagranicą oraz w zbiorach muzealnych – w tym Muzeum Miejskiego w Tychach – obrazy „Tychy. Widok z wieżowca” (olej na płótnie, 1979) czy „Rzeczka Orłówka” (olej na płycie pilśniowej, 1986).

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele pw. Świętej Rodziny w Tychach dnia 28.11.2019 roku. Modlitwa różańcowa o godz. 9.30. Msza żałobna o godzinie 10.00.

 

Grafika: „Tychy. Widok z wieżowca” (olej na płótnie, 1979) ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.