O tych z osiedla – „Linoleum” Teatr OdRuchu (premiera)

O tych z osiedla – „Linoleum” Teatr OdRuchu (premiera)

wpis w: Aktualności | 0

Przed nami kolejna, tym razem teatralna odsłona Tyskiego Banku Kultury, programu realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach skierowanego do lokalnych twórców. Tyszanie Monika Szydłowiecka, instruktor teatralny, animator kultury i aktorka z zamiłowania aktorka, wraz z Michałem Czornym aktorem (absolwent AST WTT w Bytomiu) są założycielami Teatru OdRuchu, złożonego z dorosłych aktorów Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA i studentów AST WTT w Bytomiu.

Spektakl Teatru OdRuchu LINOLEUM porusza tematykę „szarej polskości”, ukazując w krzywym zwierciadle młodych Polaków wychowujących się na osiedlu. Język, którym posługują się wykonawcy Teatru OdRuchu to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec, dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować. 

LINOLEUM Teatr OdRuchu

Znamy się od zawsze, wychowywaliśmy się na jednym podwórku, a przynajmniej w tej samej okolicy. Bohaterowie spektaklu „Linoleum” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno? A może mieszkańcy tego osiedla w gruncie rzeczy należą do znacznej większości w tej biało-czerwonej krainie i należałoby ich w jakimś stopniu poznać, przynajmniej spróbować zrozumieć? Czy ignorowanie problemu może w jakikolwiek sposób wpłynąć na jego rozwiązanie? Czy Andżela, Sebix, Żenia, Wilma, Bączita, Gimpel i Luna mają jakieś marzenia? Dlaczego jest w nich tyle goryczy i wrogości? Czy myślisz, że już tacy przyszli na ten świat, czy to właśnie świat takimi ich uczynił? – Tak charakteryzują bohaterów spektaklu „Linoleum” Monika Szydłowiecka i Michał Misza Czorny – realizatorzy projektu teatralnego w ramach IV Tyskiego Banku Kultury.

Reżyseria: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka
Tekst i choreografia: Michał Misza Czorny
Muzyka: Łukasz Poleszak (Wudec)
Udział biorą:
Andżela: Monika Szydłowiecka
Bączita: Patrycja Kuśmierek
Gimpel: Rafał Gajek
Luna: Alicja Hudeczek
Sebix: Jan Sarata
Wilma: Daria Gacek
Żenia: Paulina Strzoda

Premiera „Linoleum” odbędzie się 16 listopada o 19.00 w Mediatece XXI wieku. Dla wszystkich chętnych przewidziano także warsztaty z zakresu Polskiej Techniki Tańca Współczesnego i teatru fizycznego, które odbędą się w grudniu w Miejskim Centrum Kultury w Tychach (więcej szczegółów wkrótce).

Wstęp wolny – wejściówki do odebrania tuż przed spektaklem w Mediatece.
Istnieje możliwość rezerwacji miejsc: alina.bachara@mck.tychy.pl i tel. 32 327 02 90

Projekt zrealizowany w ramach Tyskiego Banku Kultury.