MANTRA otwiera nowy, muzyczny cykl w Tychach

MANTRA otwiera nowy, muzyczny cykl w Tychach

wpis w: Aktualności | 0

W piątek 17 lutego w Sali Kameralnej Miejskiego Centrum Kultury w Tychach odbyło się spotkanie przedstawicieli tyskich mediów z zespołem Mantra, który już 24 lutego swoim koncertem otworzy program MCK „Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień”.

Program jest konkursem muzycznym, w ramach którego 14 tyskich zespołów zagra indywidualne koncerty – dwa, które zgromadzą jak największą publiczność, zagrają na Święcie Miasta Tychy 2017.

Zespół Mantra jako pierwszy zmierzy się zadaniem prezentując swój autorski materiał na koncercie w Sali Kameralnej MCK. Muzycy grają ze sobą od 2009 roku. Na swoim koncie mają już EP „1 500 000” oraz teledysk „Najdłuższa szychta”. 

Jakie historie opowiadają? Jak twierdzi wokalista zespołu, Krzysztof Szymaszek: „(…) nasze teksty poruszają tematy społeczne i historyczne”- muzycy we wspomnianym utworze „Najdłuższa szychta” opowiadają historię górników, którzy w grudniu 1981 roku brali udział w najdłuższym strajku podziemnym w kopalniach „Piast” i „Ziemowit”, po wprowadzeniu stanu wojennego. Do końca protestu w każdej z kopalń wytrwało ponad tysiąc górników. Teksty grupy charakteryzuje wrażliwość na problemy społeczne i liczne nawiązania do historii lokalnej. Mocne, sugestywne brzmienia dodatkowo podkreślają często dramatyczne historie lokalnych bohaterów, których być może za szybko odsunęliśmy na margines zbiorowej pamięci. 

Więcej o zespole i ich muzyce do przeczytania niebawem w tygodniku „Twoje Tychy” i na portalu tychy.pl. 

Aktualny skład:
Krzysztof „Rider” Szymaszek – wokal (od 2009)
Kamil Kuźnik – gitara prowadząca, chórki (od 2009)
Damian „Keczup” Jarząbek – gitara rytmiczna (od 2011)
Krzysztof „Mazi” Mazurek – gitara basowa, chórki (od 2009)
Tymoteusz Tomala – perkusja (od 2016)