Maj w Teatrze Małym

Maj w Teatrze Małym

wpis w: Aktualności | 0

Teatr Mały w Tychach proponuje w tym miesiącu ciekawe wydarzenia, które mogą zainteresować różne grupy odbiorców. Wśród propozycji znalazło się m.in. zwiedzanie teatru, wystawa malarstwa, warsztaty, kino i oczywiście przedstawienia dla dorosłych, ale
i najmłodszych miłośników teatru.

 

 

zwiedzanie-teatru-tm

 

Zwiedzanie Teatru 

8.05.2018 godz. 08.30

Teatr Mały
 
 

Zapraszamy starsze dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych na zwiedzanie Teatru Małego.

Podczas ok. godzinnej wycieczki opowiemy Wam kto pracuje w Teatrze, pokażemy najciekawsze miejsca, odkryjemy przed Wami magię sceny i (niektóre) nasze najskrytsze tajemnice.

Opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

godz. 8:30 – wolny termin

godz. 11:30 – wolny termin

TELEFON: 32 227 36 16
E-MAIL: maciej.gorski@teatrmaly.tychy.pl
 
muminkiW Dolinie Muminków – Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie
12.05.2018 godz. 16.00
Teatr Mały
/ 300 gr
 
Spektakl grany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 300 groszy”, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.  Przedstawienie przypomni znane wielu pokoleniom przygody mieszkańców niezwykłej doliny. Właśnie przyszedł czas przebudzenia się z zimowego snu. Tego dnia w domu Muminka zjawili się serdeczni przyjaciele rodziny, ale także goście, którzy – jak się okazuje – nie zawsze mają dobre zamiary. I pewnie to byłby zwykły dzień spędzony na zabawach przed domem, gdyby nie pewien tajemniczy kapelusz, który spadł z nieba … lub nie wiadomo skąd.

Spektakl dla dzieci od lat 4

REŻYSERIA:
Stanisław Ochmański
SCENOGRAFIA:
Barbara Wójcik-Wiktorowicz
OBSADA:
Agata Madejska, Patrycy Hauke, Stefan Szulc, Katarzyna Bała, Wojciech Żak, Michał Woźniak, Joanna Rząp, Edyta Dziura, Jacek Mikołajczyk, Ewa Zawada
CZAS TRWANIA:
80 minut (w tym przerwa)
BILETY:
w cenie 300 groszy do nabycia wyłącznie w kasie Teatru Małego w dn. 12.05.2018 od godz. 11:00. Maksymalna ilość biletów dla jednej osoby – 5 szt.
 
 
zolte-swiatloŻółte światło pustych miejsc
Wystawa malarstwa Jacka Rykały /Miejska Galeria Sztuki OBOK/
18.05.2018–15.06.2018
Miejska Galeria Sztuki „OBOK”
/ wstęp wolny
 

”Puste miejsca. Podczas moich niekończących się wędrówek przez miasto wciąż spotykałem (dzieje się to nadal) puste miejsca. Coś się skończyło lub kończyło właśnie, zostawały ślady po ludziach, których już nie było. Jedni umierali, inni zmieniali adres – wyprowadzali się. Zostawały po nich ślady na ścianach, podłodze, drobne przedmioty, fragmenty czegoś co może było meblem, szkatułką, czasem zdjęcia –  strzępy ich życia. To było (jest nadal) bardzo inspirujące. Czasem czułem się jak detektyw, częściej jak przybysz z innej przestrzeni, z innego świata”.

Jacek Rykała

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 maja o godz. 18:00

Wystawa potrwa do 15.06.2018

Galeria czynna od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 18:00.

 

woyzeck-756x549Woyzeck

Georg Buchner /spektakl Otwartej Sceny Teatru Tychy/

20.05.2018 godz. 19.00
Teatr Mały
/ 10 zł

„Woyzeck” to ostatni, najwybitniejszy dramat napisany przez 23-letniego Georga Buchnera, tuż przed jego śmiercią w 1836 roku. Dramat nieukończony, fragmentaryczny, a jednak działający jak bomba z opóźnionym zapłonem. Wydany niemal pół wieku po śmierci autora, a wystawiony po raz pierwszy dopiero w roku 1913, okazał się źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń – dla XIX-wiecznych naturalistów, ekspresjonistów z początków XX stulecia, dla Bertolta Brechta. W kolejnych epokach „Woyzeck” okazywał się tekstem na wskroś współczesnym….”

Kameralny spektakl w reżyserii Macieja Gorczyńskiego – przygotowany  z udziałem studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Bytomiu – wydobywa gęstą, cielesną i materialną tkankę tekstu, jednocześnie wyłamując się z tradycji realistyczno – naturalistycznych inscenizacji „Woyzecka”.

AUTOR:
George Buchner
OBSADA:
Aleksandra Nowakowska, Sabina Romańczak, Kajetan Mojsak, Kamil Bończyk, Paweł Urbanowicz, Filip Wójcik
SCENOGRAFIA:
Iwona Bandzarewicz
ADAPTACJA:
Maciej Gorczyński, Kajetan Mojsak
REŻYSERIA:
Maciej Gorczyński

 

a-jak-poszedl-krol-na-wojne-22667946Czytania rocznicowe

21.05.2018 godz. 17.00
Pasaż Kultury Andromeda / wstęp wolny

a jak poszedł król na wojnę

W 176. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej

Najwybitniejsza polska poetka okresu realizmu. Pisała nie tylko wiersze. W jej dorobku znalazły się również: poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe i prace krytycznoliterackie. Tłumaczyła. „W jej utworach można odnaleźć i śmiałość tematyki, i subtelność analizy psychologicznej, bogactwo oryginalnych form narracyjnych, nowatorstwo i wysoki kunszt pisarski. Wiersze poetki, będące pokłosiem jej pobytu we Włoszech i Francji, należą bez wątpienia do najlepszych osiągnięć współczesnej poezji. Badacze  twórczości Konopnickiej uważają, że sztandarowej poetce szkolnych akademii zrobiono krzywdę, redukując ją do tychże: „Konopnickiej przez ostatnie sto lat praktycznie nie czytano – nią się posługiwano.” /Lena Magnone, „Maria Konopnicka. Lustra i symptomy”/.

Czas znów zacząć czytać!

 

partyAndromeda – kino, jakie znamy

21.05.2018 godz. 18.00 
Pasaż Kultury Andromeda/ wstęp wolny

„Party”

Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie.

Wśród gości są sarkastyczna April (Patricia Clarkson) i jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha (Cherry Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny (Emily Mortimer); dziwnie podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie.

Tymczasem mąż gospodyni, Bill (Timothy Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej.

Zapisy: pasazkulturyandromeda@teatrmaly.tychy.pl lub SMS 601 451 125

reżyseria: Sally Potter
scenariusz: Sally Potter
gatunek: Dramat, komedia
produkcja: Wielka Brytania

 

zakrecona-waltorniaZakręcona Waltornia
W KRAINIE MUZYKI/ STREFA DZIECKA
26.05.2018 godz. 11.00
Pasaż Kultury Andromeda
/ wstęp wolny
 

„W krainie muzyki to projekt edukacyjny dla dzieci w wieku od 4 lat ukierunkowany na prezentację różnorodnych gatunków muzycznych, w ramach którego dzieci poznają sylwetki i twórczość kompozytorów. Każdemu spotkaniu towarzyszy gość specjalny i jego instrument.

Stanisław Przygoda– waltornia
Zdzisław Smucerowicz- prowadzenie, akompaniament

WSTĘP: bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, tel. 32 227 36 16, paulina.swiatkowska@teatrmaly.tychy.pl
 
 
portret-mamy-i-tatyPortret Mamy i Taty
Warsztaty skierowane do szkół i przedszkoli /Miejska Galeria Sztuki OBOK/
27.05.2018 godz. 14.00
Miejska Galeria Sztuki „OBOK”
/ wstęp wolny
 

Warsztaty z okazji Metropolitalnego Święta Rodziny.

Technika wykonania: rysunek kredkami, pastelami, wydzieranka

Uwaga! Ograniczona ilość uczestników.

ZAPISY: Joanna Rupik – tel. 32 780 32 02 e-mail: joanna.rupik@teatrmaly.tychy.pl
 
 
 
babyBaby
Fundacja „Szafa Gra” /Metropolitalne Święto Rodziny/
27.05.2018 godz. 17.00
Teatr Mały
/ 30 zł
 

Framuga lśniącego okna to brama, w której malowany jest codziennie niezwykły obraz. Oto rozpoczyna się poranny rytuał wyglądania bab przez okna. Czy to kobiety solidarne i postępowe, czy raczej może zaściankowe i chowające się po kątach baby?

Jedno jest pewne – baby babom zgotowały ten los.

DRAMATURGIA:
Sandra Jaworudzka
REŻYSERIA:
Iwona Woźniak
OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Nina Wolska, Olga Chrzan,
WYSTĘPUJĄ:
Olga Chrzan, Nina Wolska, Maria Baładżanow
 
 
polskie-slaskie-nazwiskoPolskie śląskie nazwisko
Wieczór autorski dr Lucyny Smykowskiej-Karaś /Salon słowa/
27.05.2018 godz. 17.00
Pasaż Kultury Andromeda
/ wstęp wolny
 

Wieczór autorski dr Lucyny Smykowskiej-Karaś.

Kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, eseistka, poetka, animatorka kultury.

Autorka i prowadząca projekt Kawiarenki Kulturalno- Literackiej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (od 2007), w ramach której organizuje cykliczne spotkania z interesującymi osobowościami śląskiej kultury i nauki.

Swoje teksty poetyckie publikowała w licznych antologiach i na stronach internetowych. Do tej pory ukazały się dwa tomy z wierszami: „Od siebie do siebie”, „Osiemnaście” oraz książka  „Polskie śląskie nazwisko. Rodzinna historia życiem podpisana” (Katowice 2017).

Wieczór poświęcony twórczości, a w niej tematyce śląskiej i polskiej tożsamości, opartej na trudnych losach rodzinnych oraz problematyce społecznej i kulturalnej Górnego Śląska, która jest głównym przedmiotem badań i działań bohaterki wieczoru.

PROWADZENIE:
Agata Cichy