Laureaci XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF

Laureaci XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF

wpis w: Aktualności | 0

Tychy, 17 marca 2018 roku

Protokół z obrad jury

XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF 2018

Jury festiwalu w składzie:

Wojciech Pszoniak – aktor teatralny i filmowy, pedagog, profesor sztuk teatralnych – przewodniczący jury, Anna Kramarczyk – aktorka, pedagog, profesor Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Paweł Drzewiecki – aktor, reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu  

po obejrzeniu 13 prezentacji konkursowych, postanowiło przyznać następujące nagrody                                                                       i wyróżnienia:

GRAND PRIX FESTIWALU – Wielki Wóz Tespisa  – Marcie Pohrebny z Zielonej Góry za monodram pt. ROZMARYN na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko

I Nagrodę – Aleksandrze Kugacz  z Wrocławia  za monodram  pt. BYĆ U SIEBIE na podstawie autorskiego scenariusza

II Nagrodę – Szymonowi Szczęchowi z Tarnowa za monodram   pt. BLUMQU na postawie autorskiego scenariusza

III Nagrodę  – Michałowi Felczakowi z Olsztyna  za monodram  pt. STOPKLATKA na podstawie tekstu Maliny Prześlugi

WYRÓŻNIENIE – Magdalenie Kotwicy z Bolesławca za monodram  pt.  ĆWIERKAJĄ WRÓBELKI na podstawie dramatu „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka

WYRÓŻNIENIE – Piotrowi Adamczykowi z Tychów za monodram pt. MOSKWA PIETUSZKI na podstawie prozy Wieniedikta Jerofiejewa

WYRÓŻNIENIE – Jerzemu Kałdusiowi  z Lublina za monodram pt. KAZIUK KIRELEJSON na podstawie na podstawie powieści „Konopielka” Edwarda Redlińskiego

Jury zauważa dużą różnorodność prezentacji konkursowych zarówno co do formy ich scenicznej realizacji, jak i tematyki obejrzanych przedstawień. Cieszy fakt, iż problematyka scenicznych wypowiedzi prezentowana jest w oparciu o utwory zaliczane do kanonu literatury światowej, jak również o interesujące teksty własne uczestników, co czyni ich wypowiedzi jeszcze bardziej osobistymi.

Nie wolno nie zauważyć, że wśród wykonawców prezentacji konkursowych znaleźli się przedstawiciele kilku pokoleń, od młodzieży, przez studentów i dorosłych, po seniorów, co stanowi o sile festiwalu i bogactwie jego propozycji teatralnych.

Z zadowoleniem trzeba odnotować rozwój sceniczny uczestników konkursu, którzy pod wpływem zdobytych w minionych edycjach festiwalu doświadczeń, kontynuują swą drogę twórczą w dziedzinie monodramu, pojawiając się w tej edycji z jeszcze dojrzalszymi wypowiedziami scenicznymi. Ufamy, iż nie ustaną w dalszym rozwoju teatralnym oraz twórczych poszukiwaniach formalnych.

Jury pragnie podkreślić profesjonalizm i ogromne zaangażowanie zespołu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach  w przygotowanie  i realizację XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF, który w ostatnich latach, wśród przeglądów afirmujących sztukę teatru jednego aktora, stał się jednym z najbardziej wyrazistych przedsięwzięć teatralnych w kraju,  a zarazem płaszczyzną do rozmowy na temat kondycji współczesnego teatru i sztuki aktorskiej.                         

 

Wojciech Pszoniak

Anna Kramarczyk

Paweł Drzewiecki

 

Podczas Festiwalu została również wręczona nagroda uczestników festiwalu – Mały Wóz Tespisa, którą otrzymała Marta Pohrebny za monodram „Rozmaryn”

Ekipa techniczna festiwalu postanowiła również przyznać nagrodę „Żaden Wóz Tespisa” Michałowi Felczakowi za najsprawniejszy montaż spektaklu. 

 

Załączniki